statystyki

Lato w Europie nie musi być stracone. Jak będą wyglądać tegoroczne wakacje?

autor: Magdalena Cedro14.05.2020, 08:01; Aktualizacja: 14.05.2020, 08:09
Ateny

Ateny chcą być w turystycznej awangardzie tego lataźródło: ShutterStock

Przewoźnicy są zobligowani do zwrotu pieniędzy swoim pasażerom. Bruksela nie poluzuje reguł i pouczy kraje, które je złamały.

12 krajów członkowskich próbowało wpłynąć na Brukselę, by zmieniła prawa pasażerów na korzyść linii lotniczych. Zamiast zwrotu pieniędzy miałyby wręczać klientom kupony na kolejne podróże. Dotyczyłoby to również wszystkich innych form transportu: kolei, promów, autobusów. Komisja Europejska wczoraj jednak nie zgodziła się na poluzowanie zasad. Linie lotnicze mogą oferować swoim klientom kupony w miejsce odwołanej z powodu koronawirusa podróży, ale pasażer zachowuje prawo do domagania się zwrotu pieniędzy, również w przypadku, gdy przewoźnik ogłosi niewypłacalność.

Co więcej, cztery kraje członkowskie, które złamały zasady, godząc się na wydawanie kuponów w miejsce zwrotu pieniędzy, zostaną przez Komisję pouczone. I jeśli nie dostosują się do reguł, zostaną wobec nich podjęte kolejne kroki. W ocenie Brukseli państwa członkowskie mają możliwość wspomagania przewoźników w zwrocie środków pasażerom w ramach pomocy publicznej. O nią wystąpiły do swoich rządów m.in. Air France i KLM, dlatego to właśnie Francja i Holandia lobbowały w Brukseli na rzecz poluzowania zasad.


Pozostało 62% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Reklama

Komentarze (1)

  • Elizcia (2020-05-14 11:35) Zgłoś naruszenie 01

    Chciałam lecieć na Kanary w sierpniu. Co roku wykupuje wycieczkę w biurze podróży i latam w rożne destynacje enterem.. Nie chciałabym żeby w tym roku było inaczej.. Jeśli wirus ma wrócić na jesieni to w lipcu czy sierpniu powinni normalnie puszczać samoloty

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie