statystyki

Epidemia koronawirusa: Linie lotnicze z podciętymi skrzydłami. Samoloty świecą pustkami

autor: Krzysztof Śmietana11.03.2020, 08:06; Aktualizacja: 11.03.2020, 08:06
LOT, tak jak cała branża lotnicza, ponosi ogromne straty z powodu epidemii. Najpewniej znowu będzie potrzebna pomoc publiczna.

LOT, tak jak cała branża lotnicza, ponosi ogromne straty z powodu epidemii. Najpewniej znowu będzie potrzebna pomoc publiczna.źródło: ShutterStock

LOT, tak jak cała branża lotnicza, ponosi ogromne straty z powodu epidemii. Najpewniej znowu będzie potrzebna pomoc publiczna.

O konieczności wsparcia ze strony państwa już mówią przedstawiciele niemieckiej Lufthansy, która ogłosiła, że z powodu drastycznego spadku liczby podróżnych w najbliższym czasie nawet o połowę zredukuje liczbę oferowanych połączeń. Uziemi 150 z 770 posiadanych samolotów, w tym wszystkie 14 ogromne airbusy A380.

To pozwoli zaoszczędzić na paliwie i nieco ograniczyć straty. Przy tak drastycznych cięciach połączeń, które mogą się utrzymywać nawet przez długie miesiące, Lufthansa zapewnia, że nie będzie zmniejszać zatrudnienia. Chce jednak znacznie ograniczyć czas pracy. Pomoc rządu niemieckiego miałaby polegać głównie na kompensowaniu pracownikom spółki utraconych wynagrodzeń. Jak podał serwis Bloomberg, kanclerz Angela Merkel nie wykluczyła, że taki mechanizm pomocy obejmie wiele firm, które zostały silnie dotknięte przez epidemię.

Koronawirus już przyczynił się do upadłości w branży. Właśnie dotknęło to brytyjską, regionalną linię Flybe. Wprawdzie już wcześniej miała kłopoty finansowe, ale pojawienie się epidemii okazało się gwoździem do trumny. Według zrzeszenia IATA przewoźnicy stracić mogą łącznie od 63 do 113 mld dol. przychodów w zależności od skali rozprzestrzeniania się wirusa.


Pozostało jeszcze 75% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie