statystyki

Ruszy budowa łódzkiego „metra”

autor: Krzysztof Śmietana07.11.2019, 08:03; Aktualizacja: 07.11.2019, 08:08
Łódź

Łódźźródło: ShutterStock

Opóźnioną realizację kolejowego tunelu pod centrum miasta ma ratować nowy lider konsorcjum – Przedsiębiorstwo Budowy Dróg i Mostów z Mińska Mazowieckiego

To jedna z najdroższych i najbardziej skomplikowanych inwestycji kolejowych w Polsce. Trzykilometrowy tunel średnicowy, który połączy dworce Łódź Fabryczna z Kaliską, ma kosztować 1,6 mld zł i zgodnie z umową powinien być skończony w grudniu 2021 r. Choć inwestor prac, spółka PKP Polskie Linie Kolejowe, oficjalnie nie chce tego przyznać, to dotrzymanie tego terminu jest już praktycznie niemożliwe.

W połowie tego roku na dobre miały rozpocząć się pierwsze roboty – przy budowie szybu startowego, skąd wyruszą tarcze drążące tunele. Nic z tego nie wyszło, bo w tarapaty finansowe wpadł główny wykonawca inwestycji – Energopol Szczecin. Latem firma złożyła do sądu wniosek o upadłość. Potem dołączyła kolejny – o restrukturyzację, ale nie wiadomo, czy uda jej się wyjść z kłopotów. Rolę lidera konsorcjum budującego tunel zdecydowało się właśnie przejąć Przedsiębiorstwo Budowy Dróg i Mostów z Mińska Mazowieckiego, które wspólnie ze szczecińską firmą podpisało ten kontrakt przed niemal dwoma laty.

– Doprowadzimy inwestycję do szczęśliwego końca – zapowiada w rozmowie z DGP Mariusz Serżysko z zarządu PBDiM. Zaznacza, że firma przejęła już od Energopolu nadzór nad kontraktem i inwestycja powinna przyspieszyć. – Skupiliśmy się na rozkręceniu prac projektowych. Wkrótce na dobre zaczną się też roboty przy komorze startowej dla tarcz drążących. Pozwolenie na jej budowę wydano w połowie lipca, ale ze względu na problemy Energopolu dotychczas niewiele tam się działo. Podwykonawcy, którzy mieli realizować roboty, siłą rzeczy obawiali się podpisywania umów z firmą, która złożyła wniosek o upadłość. Teraz mogą już zacząć prace – mówi Mariusz Serżysko.


Pozostało jeszcze 74% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie