statystyki

Coraz niebezpieczniej na polskich drogach

autor: Krzysztof Śmietana08.04.2019, 09:03; Aktualizacja: 14.05.2019, 14:58
Liczba ofiar śmiertelnych na milion mieszkańców w wybranych krajach Europy

Liczba ofiar śmiertelnych na milion mieszkańców w wybranych krajach Europyźródło: DGP

W I kwartale tego roku doszło do drastycznego wzrostu liczby ofiar śmiertelnych wypadków drogowych. O połowę wzrosła również liczba odebranych praw jazdy.

Wzrost liczby zabitych na drogach o jedną czwartą w I kw. 2019 r. w porównaniu z analogicznym okresem ubiegłego roku to niejedyna niepokojąca informacja o bezpieczeństwie na drogach. W opublikowanym pod koniec zeszłego tygodnia unijnym raporcie można wyczytać, że w 2018 r. liczba ofiar śmiertelnych wypadków w UE nieco się zmniejszyła. W Polsce odwrotnie: wzrosła o 1 proc. w porównaniu z 2017 r. Autorzy analizy podkreślają też, że w przypadku całej Unii nie uda się spełnić założeń, by w ciągu dekady – do 2020 r. – liczba ofiar zmniejszyła się o połowę.

– Dane za ostatnie trzy miesiące powinny zaalarmować rządzących. Dobrze by było, aby działająca przy Ministerstwie Infrastruktury Krajowa Rada Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego natychmiast zbadała ten negatywny trend – mówi nam Łukasz Zboralski, redaktor naczelny portalu Brd24.pl, który specjalizuje w problematyce bezpieczeństwa na drogach. I dodaje, że rządzący powinni postawić na bardziej radykalne działania, które ograniczyłyby liczbę ofiar śmiertelnych. – Administracja państwowa przez ostatnie lata nie podejmowała żadnych inicjatyw legislacyjnych czy nadzorczych, które wpływałyby na kierowców. A jeśli nic nie robimy, to stan się pogarsza. Po latach spadków wzrost liczby zabitych odnotowano w 2016 i 2018 r. Tak też może być w 2019 r. – przestrzega.


Pozostało jeszcze 62% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Reklama

Komentarze (1)

  • Olaf(2019-04-08 18:21) Zgłoś naruszenie 52

    1/3 wypadków powodują ukraińscy goście. Jeżdżą nachlani, często z lewymi dokumentami, pędzą na złamanie karku. Gdy ich namierzy fotoradar nie można ściągnąć mandatu, bo nie mają w PL miejsca zamieszkania. Powoduje to duże straty dla budżetu państwa. Wystarczy ograniczyć migrację tej hołoty i liczba wypadków spadnie jak ręką odjął.

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie