statystyki

Pociągiem do Gdańska z prędkością 200 km/h

autor: Krzysztof Śmietana14.03.2019, 07:12; Aktualizacja: 14.03.2019, 07:32
Kolejarze twierdzą, że na większe przyspieszanie na torach będzie można liczyć w latach 2020–21, kiedy będą finiszować prace na długich odcinkach.

Kolejarze twierdzą, że na większe przyspieszanie na torach będzie można liczyć w latach 2020–21, kiedy będą finiszować prace na długich odcinkach.źródło: ShutterStock

Po serii złych wiadomości o opóźnieniach remontów linii kolejarze obiecują przyspieszenie. I na kilku trasach zapowiadają skrócenie czasu przejazdu.

źródło: DGP

Rozkopane szlaki kolejowe mocno utrudniają życie podróżnym. I szybko się to nie skończy, mimo zwiększenia przez rząd o 3 mld zł nakładów na wielki program remontów torów nazywany Krajowym Programem Kolejowym. Jest już wart prawie 70 mld zł, co jednak nie daje gwarancji znaczącej poprawy sytuacji, ponieważ gwałtownie rosną też koszty robót. Oferty składane w ostatnim czasie przez firmy budowlane często nawet o 100 proc. przekraczają kosztorysy. Przykładem jest choćby przebudowa dojazdu do portu w Gdyni, gdzie budżet kolejarzy wynosił 1,1 mld zł, a najtańsza oferta sięgnęła 2 mld zł. Z kilkumiesięcznym poślizgiem spółka PKP Polskie Linie Kolejowe zamierza w następnym tygodniu podpisać kontrakt na tę inwestycję.


Pozostało jeszcze 84% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie