Mazowiecki Port Lotniczy Warszawa-Modlin w 2018 roku obsłużył 3,081 mln pasażerów - poinformował we wtorek w komunikacie port. Dodano, że to 5,1 proc. wzrost w porównaniu do 2017 roku. W tym roku na lotnisku ma być zrealizowana inwestycja Orlen Aviation - budowa bazy paliw.

"W całym 2018 roku obsłużyliśmy 3 mln 081 tys. 966 pasażerów, daje to wzrost o 5,1 proc. rok do roku" - napisano w komunikacie.

Jak dodano, w samym grudniu ub.r. lotnisko obsłużyło 238 tys. 207 osób.

W komunikacie przypomniano, że w 2018 r. na lotnisku wyremontowano dwie drogi kołowania oraz drogę startową - nie generując opóźnienia w operacjach lotniczych oraz nie dokonując przekierowania samolotów.

"W 2018 roku Urząd Lotnictwa Cywilnego przeprowadził kontrolę po roku od procesu konwersji certyfikatu lotniska. Kontrola nie wykazała ani jednej nieprawidłowości w żadnym z 25 obszarów kontroli. Dzięki dobrym efektom pracy cykl nadzoru ULC został wydłużony z jednego roku do dwóch lat" - czytamy.

Ponadto - jak napisano - pod koniec 2018 roku na lotnisku w Modlinie została uruchomiona nowa wieża kontroli ruchu lotniczego. "Kontrolerzy ruchu lotniczego mogą też pracować z drugiej wieży, mobilnej. Te dwa rozwiązania zastąpiły wieżę, która w Modlinie działała od otwarcia portu w 2012 r. Pozwolenie na jej użytkowanie było ważne do końca 2018 r." - napisano.

"Polska Agencja Żeglugi Powietrznej wyposażyła obie wieże w najnowocześniejszy sprzęt. Ostatnie miesiące ubiegłego roku upłynęły pod znakiem bardzo intensywnych prac zespołów roboczych zarówno po stronie PAŻP, jak i portu lotniczego. (...) Pracując w naprawdę napiętym harmonogramie, udało się osiągnąć wspólny cel" - powiedział cytowany w komunikacie p.o. prezesa Mazowieckiego Portu Lotniczego Warszawa/Modlin Leszek Chorzewski.

Port przypomniał, że w listopadzie 2018 roku wojewoda mazowiecki ogłosił zakup pięciu bramek biometrycznych dla lotniska. Bramki zostaną zainstalowane w tym roku i będą częścią systemu automatycznej odprawy granicznej pasażerów.

"Także w 2019 roku zostanie zrealizowana inwestycja Orlen Aviation - budowa bazy paliw na lotnisku Warszawa/Modlin" - napisano.

Mazowiecki Port Lotniczy Warszawa/Modlin istnieje od 2012 roku. W listopadzie 2018 port odprawił 14-milionowego pasażera. Lotnisko obsługuje regularne rejsy irlandzkiego Ryanaira na ponad 50 kierunkach.

Właścicielami spółki Mazowiecki Port Lotniczy Warszawa-Modlin są: Agencja Mienia Wojskowego (33,29 proc. udziałów), województwo mazowieckie (32,66 proc. udziałów), Państwowe Przedsiębiorstwo Porty Lotnicze (29,39 proc. udziałów) oraz Nowy Dwór Mazowiecki (4,66 proc. udziałów).