statystyki

Kolejne problemy niemieckich producentów aut. Doszło do zmowy na niekorzyść klientów?

autor: Hubert Orzechowski26.07.2017, 07:47; Aktualizacja: 26.07.2017, 09:29
VW Touareg V6 TSI hybrid

Volkswagenowi ciążą przede wszystkim koszty obsługi kar i odszkodowań. Na razie wyniosły one 24,4 mld euroźródło: Materiały Prasowe

Nie minęły dwa lata od kosztownej afery Dieselgate, a Volkswagen znów może mieć kłopoty. Niemieccy dziennikarze twierdzą, że największy producent aut na świecie wraz z innymi koncernami działał w zmowie na niekorzyść klientów.

 „Der Spiegel” napisał kilka dni temu, że Volkswagen wraz z BMW i Daimlerem przez lata miały działać w zmowie. Ponad 200 osób spotykało się w grupach roboczych i omawiało wspólną strategię działania przeciwko konkurentom. Przedmiotem ustaleń miały być m.in. kwestie techniczne.

Producenci rzekomo ustalali między sobą np. rozmiar zbiorników na AdBlue, czyli roztwór wodny mocznika, dzięki któremu możliwe jest przekształcanie tlenków azotu w wodę. Im większy zbiornik, tym większe koszty – dlatego według niemieckiego tygodnika producenci umówili się, że będzie on mały. Oznaczało to jednak, że niemożliwe było skuteczne oczyszczanie spalin. Sprawą zajęła się już Komisja Europejska. – Na tym etapie nie udzielamy żadnego oficjalnego komentarza – mówi Tomasz Tonder, PR manager Volkswagena w Polsce.

Kurs akcji Volkswagena od piątku, gdy pojawiła się informacja o możliwym kartelu, spadł o 6,2 proc. W przypadku BMW spadek wyniósł 4,6 proc., a Daimlera – 3,7 proc.


Pozostało 65% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie