statystyki

Jeszcze tańsze rozmowy na terenie UE? Parlament przyjął nowe regulacje telkomunikacyjne

autor: Emilia Świętochowska07.06.2018, 07:20; Aktualizacja: 07.06.2018, 09:03
telefon, konsument

Jednym z głównych elementów reformy jest wprowadzenie europejskiego kodeksu łączności elektronicznej, czyli zbioru przepisów, które mają ułatwić w najbliższej przyszłości uruchomienie w całej UE bardzo szybkich sieci o przepustowości gigabita na sekundę.źródło: ShutterStock

Około 80 groszy – tyle maksymalnie zapłacimy za minutę rozmowy międzynarodowej przez komórkę na terenie całej Unii od przyszłego roku. Z kolei wysłaniesms-a nie będzie mogło kosztować więcej niż 30 groszy. Obniżkę stawek wymuszą nowe unijne regulacje telekomunikacyjne, które wczoraj oficjalnie przyjęli europarlamentarzyści.

Jednym z głównych elementów reformy jest wprowadzenie europejskiego kodeksu łączności elektronicznej, czyli zbioru przepisów, które mają ułatwić w najbliższej przyszłości uruchomienie w całej UE bardzo szybkich sieci o przepustowości gigabita na sekundę. Kodeks kompleksowo reguluje takie kwestie jak dostęp i zasady inwestycji w infrastrukturę, zarządzanie częstotliwościami, długość trwania licencji, warunki techniczne użytkowania pasm oraz uprawnienia klientów sieci telekomunikacyjnych.

Nowe europejskie przepisy wprowadzają także ułatwienia dla wsparcia wspólnych inwestycji operatorów (w tym mniejszych podmiotów) w superszybki internet: łączność gigabitowa (czyli umożliwiający wysłanie 1Gb/s) oraz – będącą jeszcze w powijakach – sieć 5G, która ma oferować prędkość transmisji danych w granicach od 10 do nawet 100 Gb/s. W założeniu unijne regulacje zapewnią firmom telekomunikacyjnym większą przewidywalność w realizacji przedsięwzięć, zwłaszcza w przypadku gdy są one prowadzone na mniej „opłacalnych” obszarach, jak tereny wiejskie.


Pozostało jeszcze 23% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (1)

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie

Polecane