statystyki

Jeszcze tańsze rozmowy na terenie UE? Parlament przyjął nowe regulacje telkomunikacyjne

autor: Emilia Świętochowska07.06.2018, 07:20; Aktualizacja: 07.06.2018, 09:03
telefon, konsument

Jednym z głównych elementów reformy jest wprowadzenie europejskiego kodeksu łączności elektronicznej, czyli zbioru przepisów, które mają ułatwić w najbliższej przyszłości uruchomienie w całej UE bardzo szybkich sieci o przepustowości gigabita na sekundę.źródło: ShutterStock

Około 80 groszy – tyle maksymalnie zapłacimy za minutę rozmowy międzynarodowej przez komórkę na terenie całej Unii od przyszłego roku. Z kolei wysłaniesms-a nie będzie mogło kosztować więcej niż 30 groszy. Obniżkę stawek wymuszą nowe unijne regulacje telekomunikacyjne, które wczoraj oficjalnie przyjęli europarlamentarzyści.

Jednym z głównych elementów reformy jest wprowadzenie europejskiego kodeksu łączności elektronicznej, czyli zbioru przepisów, które mają ułatwić w najbliższej przyszłości uruchomienie w całej UE bardzo szybkich sieci o przepustowości gigabita na sekundę. Kodeks kompleksowo reguluje takie kwestie jak dostęp i zasady inwestycji w infrastrukturę, zarządzanie częstotliwościami, długość trwania licencji, warunki techniczne użytkowania pasm oraz uprawnienia klientów sieci telekomunikacyjnych.

Nowe europejskie przepisy wprowadzają także ułatwienia dla wsparcia wspólnych inwestycji operatorów (w tym mniejszych podmiotów) w superszybki internet: łączność gigabitowa (czyli umożliwiający wysłanie 1Gb/s) oraz – będącą jeszcze w powijakach – sieć 5G, która ma oferować prędkość transmisji danych w granicach od 10 do nawet 100 Gb/s. W założeniu unijne regulacje zapewnią firmom telekomunikacyjnym większą przewidywalność w realizacji przedsięwzięć, zwłaszcza w przypadku gdy są one prowadzone na mniej „opłacalnych” obszarach, jak tereny wiejskie.


Pozostało 23% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (1)

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie

Polecane