statystyki

Województwa nie zamierzają się spieszyć z wdrażaniem przepisów mających na celu poprawę jakości powietrza

autor: Tomasz Żółciak23.09.2015, 07:25; Aktualizacja: 23.09.2015, 09:45
Z naszych ustaleń wynika jednak, że władzom województw wcale nie spieszy się do wdrażania nowych regulacji do walki ze smogiem.

Z naszych ustaleń wynika jednak, że władzom województw wcale nie spieszy się do wdrażania nowych regulacji do walki ze smogiem.źródło: ShutterStock

Województwa nie zamierzają się spieszyć z wdrażaniem przepisów mających na celu poprawę jakości powietrza.

Ustawa z 5 sierpnia 2015 r. o zmianie ustawy – Prawo ochrony środowiska (ustawy antysmogowej) ma na celu doprecyzowanie obowiązujących przepisów w zakresie jakości powietrza, tak aby nie były one później kwestionowane przez sądy administracyjne. Tak było w ubiegłym roku, gdy Wojewódzki Sąd Administracyjny w Krakowie uchylił uchwałę małopolskiego sejmiku zakazującą palenia węglem na terenie miasta. Nowe brzmienie przepisów pozwoli radnym województw podejmować uchwały, które będą mogły określać rodzaj i jakość paliw dopuszczonych do stosowania lub parametry techniczne instalacji używanych do ich spalania.

Nie są przekonani

Z naszych ustaleń wynika jednak, że władzom województw wcale nie spieszy się do wdrażania nowych regulacji do walki ze smogiem.

Część chce najpierw przeanalizować skutki własnych działań podjętych w tym zakresie. W ten sposób postąpi Mazowsze, które w 2013 r. przyjęło lokalne programy ochrony powietrza m.in. dla aglomeracji warszawskiej, Płocka czy Radomia. – Jeżeli z wykonywanych przez mazowieckiego wojewódzkiego inspektora ochrony środowiska ocen jakości powietrza wynikać będzie, że podejmowane działania nie odnoszą skutku, wówczas sejmik skorzysta z możliwości, jaką daje znowelizowany artykuł 96 zmienionej ustawy, i wprowadzi ograniczenia lub zakazy w zakresie eksploatacji instalacji, w których następuje spalanie paliw – poinformowali nas pracownicy biura prasowego urzędu marszałkowskiego.


Pozostało 81% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Galerie

Wyszukiwarka kancelarii

Szukaj

Polecane