Sosnowiec, Wisznice i Darłowo na najwyższym stopniu podium. W Międzynarodowym Dniu Rodziny rozstrzygnięty został konkurs dla samorządów "Dobry Klimat dla Rodziny".

Tym, którzy wspierają polskie rodziny na szczeblu lokalnym dziękowali organizatorzy konkursu prezydent Bronisław Komorowski z małżonką Anną. Prezydent mówił, że polskie samorządy skutecznie wspierają politykę rodzinną i ich pomysły są często inspiracją do rozwiązań ogólnokrajowych. Jako jeden z przykładów podał Kartę Dużej Rodziny.

Anna Jedynak, wiceprezydent Sosnowca, zwycięzcy w kategorii "Wspieranie rodzin sprawujących opiekę nad osobami niepełnosprawnymi" mówiła, że wygrana dopinguje do dalszych działań. Pokazuje, że warto inwestować w to co najważniejsze w naszym społeczeństwie - w rodziny. Według niej, edukacja, przygotowanie do zawodu czy zapewnienie mieszkań zintegrowanych niepełnosprawnym, to jeszcze nie wszystko co ma w planach Sosnowiec. "W tym roku chcemy stworzyć ogród polisensoryczny czy zaplanować dalszy rozwój mieszkalnictwa i edukacji. Na pewno nasza wygrana to duży sukces, ale jeszcze wiele przed nami" - mówiła Anna Jedynak.
Prezydencka minister Irena Wóycicka podkreślała wagę roli samorządów w życiu polskich rodzin. "Bardzo różne są problemy rodzin w różnych miejscach, w różnych regionach, w różnych gminach. Samorządy o tych problemach wiedzą najlepiej. Ta polityka rodzinna samorządowa daje możliwość dostosowania rozwiązań do konkretnych uwarunkowań" - uważa prezydencka minister.
Nagrody przyznano w trzech kategoriach. "Wspieranie rodzin sprawujących opiekę nad osobami niepełnosprawnymi", "Wyrównywanie szans edukacyjnych" i "Samorząd przyjazny seniorom".

Reklama