statystyki

Radni nie mogą podwyższać kryterium dochodowego do bezpłatnego korzystania z usług Dziennego Domu „Senior+”

autor: Michalina Topolewska19.03.2019, 19:00
Kolejny zapis, który wzbudził zastrzeżenia wojewody, dotyczył wskazania w uchwale, że termin wnoszenia opłaty za pobyt w domu „Senior+”, która jest ponoszona co miesiąc, upływa 10. dnia następnego miesiąca.

Kolejny zapis, który wzbudził zastrzeżenia wojewody, dotyczył wskazania w uchwale, że termin wnoszenia opłaty za pobyt w domu „Senior+”, która jest ponoszona co miesiąc, upływa 10. dnia następnego miesiąca.źródło: ShutterStock

Tak uznał wojewoda warmińsko-mazurski, który stwierdził o nieważności uchwały podjętej przez Radę Gminy Rybno w sprawie szczegółowych zasad ponoszenia odpłatności za pobyt we wspomnianej placówce.

Jego zdaniem znalazło się w niej kilka zapisów naruszających przepisy ustawy z 12 marca 2004 r. o pomocy społecznej (t.j. Dz.U. z 2018 r. poz. 1508 ze zm.). Wojewoda zakwestionował regulację zakładającą, że osoby starsze nie będą musiały płacić za pobyt w domu „Senior+”, jeśli ich dochód przekracza 350 proc. kryterium obowiązującego w pomocy społecznej.

Tymczasem zgodnie z art. 97 ust. 1 ustawy osoby są zwolnione z ponoszenia odpłatności za pobyt w ośrodkach wsparcia (należy do nich m.in. dom „Senior+”) oraz mieszkaniach chronionych, jeśli ich dochód nie przekracza kwoty kryterium. Wprawdzie art. 8 ust. 2 daje radnym możliwość podwyższenia kryterium, ale tylko w odniesieniu do przyznawania zasiłku celowego i okresowego. Radni nie mieli więc w tym przypadku prawa do kształtowania wartości kryterium na poziomie innym, niż jest to przewidziane w ustawie.


Pozostało jeszcze 68% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (1)

  • kto da więcej(2019-03-19 21:51) Zgłoś naruszenie 00

    oto jaki znalazłam zapis w dziennym domu pomocy społecznej w moim mieście " .......Ustalenie odpłatności za pobyt w DDPS dokonuje się poprzez zawarcie kontraktu pomiędzy osobą kierowaną, a Kierownikiem Dziennego Domu....", dobre, tzn. jak mam znajomości u kierownika to mogę wynegocjować niższe koszty, ja ******* , w jakim kraju ja żyje, przecież te negocjacje to rodzą min. korupcję.

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Galerie

Wyszukiwarka kancelarii

Szukaj

Polecane