statystyki

Radni nie mogą podwyższać kryterium dochodowego do bezpłatnego korzystania z usług Dziennego Domu „Senior+”

autor: Michalina Topolewska19.03.2019, 19:00

Tak uznał wojewoda warmińsko-mazurski, który stwierdził o nieważności uchwały podjętej przez Radę Gminy Rybno w sprawie szczegółowych zasad ponoszenia odpłatności za pobyt we wspomnianej placówce.

Jego zdaniem znalazło się w niej kilka zapisów naruszających przepisy ustawy z 12 marca 2004 r. o pomocy społecznej (t.j. Dz.U. z 2018 r. poz. 1508 ze zm.). Wojewoda zakwestionował regulację zakładającą, że osoby starsze nie będą musiały płacić za pobyt w domu „Senior+”, jeśli ich dochód przekracza 350 proc. kryterium obowiązującego w pomocy społecznej.

Tymczasem zgodnie z art. 97 ust. 1 ustawy osoby są zwolnione z ponoszenia odpłatności za pobyt w ośrodkach wsparcia (należy do nich m.in. dom „Senior+”) oraz mieszkaniach chronionych, jeśli ich dochód nie przekracza kwoty kryterium. Wprawdzie art. 8 ust. 2 daje radnym możliwość podwyższenia kryterium, ale tylko w odniesieniu do przyznawania zasiłku celowego i okresowego. Radni nie mieli więc w tym przypadku prawa do kształtowania wartości kryterium na poziomie innym, niż jest to przewidziane w ustawie.


Pozostało 68% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (1)

  • kto da więcej(2019-03-19 21:51) Zgłoś naruszenie 00

    oto jaki znalazłam zapis w dziennym domu pomocy społecznej w moim mieście " .......Ustalenie odpłatności za pobyt w DDPS dokonuje się poprzez zawarcie kontraktu pomiędzy osobą kierowaną, a Kierownikiem Dziennego Domu....", dobre, tzn. jak mam znajomości u kierownika to mogę wynegocjować niższe koszty, ja ******* , w jakim kraju ja żyje, przecież te negocjacje to rodzą min. korupcję.

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Galerie

Wyszukiwarka kancelarii

Szukaj

Polecane