Dariusz Polowy zwyciężył w niedzielę w drugiej turze wyborów w 50-tysięcznym Raciborzu (Śląskie), pokonując urzędującego od 2006 r. prezydenta Mirosława Lenka.

Pełne wyniki wyborów przekazał PAP przewodniczący Miejskiej Komisji Wyborczej Jan Cieślak.

Polowego, reprezentującego komitet Dariusz Polowy - Racibórz może być wielki, poparło 9833 wyborców (54,9 proc.), a Lenka - 8083 osoby (45,1 proc.)

W pierwszej turze, w której o urząd prezydenta walczyło pięcioro kandydatów, Polowy i Lenk uzyskali bardzo zbliżone poparcie. Nieznacznie wygrał Polowy z wynikiem 26,74 proc. głosów. Na Lenka, który jest członkiem PO, ale startował z listy lokalnego komitetu Razem dla Raciborza, zagłosowało 26,53 proc. W liczbach bezwzględnych to różnica zaledwie 39 głosów.

Dariusz Polowy urodził się w 1966 r. Jest absolwentem Politechniki Opolskiej, ma własną firmę z branży poligraficznej i reklamowej. Stoi na czele Śląskiego Towarzystwa Gospodarczego Pro Europa. Był inicjatorem raciborskich obchodów Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych.

Mirosław Lenk jest prezydentem Raciborza od 2006 r. Wówczas jako bezpartyjny kandydat (do PO wstąpił cztery lata później) wygrał w drugiej turze z poparciem 51,42 proc. głosów, pokonując Tomasza Kusego (komitet PiS), na którego zagłosowało 48,58 proc wyborców.

W 2010 r. zwyciężył już w I turze - poparło go 53,76 proc. wyborców. W 2014 r. Lenk zapewnił sobie trzecią kadencję, ale tym razem znów w drugiej turze. Zdobył w niej 53,93 proc. poparcia, pokonując Annę Ronin (Mniejszość Niemiecka) - 46,07 proc. Lenk ma wykształcenie ekonomiczne, przed rozpoczęciem pracy w samorządzie był nauczycielem i dyrektorem szkoły.