statystyki

Osiecki: PSL na drodze PiS do drugiej kadencji

autor: Grzegorz Osiecki14.10.2018, 18:00
PiS liczy, że jeśli wygra w sejmikach, a zwłaszcza weźmie sejmik mazowiecki, to w PSL zacznie się proces wewnętrznej destrukcji, porachunków, rozliczeń, co zakończy się dymisją obecnego lidera stronnictwa i wyborem nowego. – Zapewne będzie to ktoś w typie Kalinowskiego, kto pójdzie na zbliżenie z Platformą i Nowoczesną, a to będzie dla nich gwóźdź do trumny, nie przejdą wyborczego progu, a bez nich reszta opozycji nie będzie miała szans na większość – mówi osoba z Nowogrodzkiej. A to wymarzony scenariusz dla PiS, przybliżający partię do głównego celu, czyli drugiej kadencji w ławach rządowych.

PiS liczy, że jeśli wygra w sejmikach, a zwłaszcza weźmie sejmik mazowiecki, to w PSL zacznie się proces wewnętrznej destrukcji, porachunków, rozliczeń, co zakończy się dymisją obecnego lidera stronnictwa i wyborem nowego. – Zapewne będzie to ktoś w typie Kalinowskiego, kto pójdzie na zbliżenie z Platformą i Nowoczesną, a to będzie dla nich gwóźdź do trumny, nie przejdą wyborczego progu, a bez nich reszta opozycji nie będzie miała szans na większość – mówi osoba z Nowogrodzkiej. A to wymarzony scenariusz dla PiS, przybliżający partię do głównego celu, czyli drugiej kadencji w ławach rządowych.źródło: PAP
autor zdjęcia: Wojciech Pacewicz

Jarosław Kaczyński spełnia swoje marzenie. Chce, by PiS stał się partią ludową jak bawarska Unia Chrześcijańsko -Społeczna (CSU). Stanie się to możliwe, jeśli w wyborach samorządowych pokona PSL. Docelowo pozwoli to PiS-owi zdobyć drugą kadencję w parlamencie.

N a jsłynniejsza napoleońska maksyma mówi, że aby pokonać przeciwnika, należy skoncentrować ogień w najsłabszym punkcie jego linii, tam uczynić wyłom i przeprowadzić natarcie. Jeśli potraktować wybory samorządowe jako bitwę, to widać, że PiS jako punkt słabości w liniach opozycji zdefiniował PSL. Tylko że nie chodzi o jedną bitwę. Strategia PiS zakłada, że pokonanie PSL to droga do wygrania politycznej wojny, czyli zapewnienia sobie większości rządowej w kolejnej kadencji. Rachuby PiS opierają się na tym, że jeśli ludowcy zostaną pokonani w tych wyborach, to nie będą w stanie przekroczyć progu w kolejnych. – Tę tendencję widać w propagandzie rządowej, zwłaszcza jak się śledzi „Wiadomości”. Dominującym motywem są nieustanne ataki na PSL – mówi politolog Antoni Dudek. Ten atak widzą też ludowcy. – Czołgają nas, a jednak jesteśmy. Janek Bury nie wychodzi z „Wiadomości”. Jeszcze niedawno mieliśmy pretensje, że nas nie ma w „Wiadomościach”, a teraz jesteśmy w każdych – ironizuje Piotr Zgorzelski z PSL. W te ataki włącza się góra PiS. Krytyczne słowa płyną i z ust prezesa ugrupowania, i premiera. To krytyka wszechstronna, począwszy od genezy ugrupowania, które chętnie nawiązuje do PSL Stanisława Mikołajczyka. – To nie jest tamten PSL. PSL powstał z ZSL, a ZSL powstał w 1949 r. ze zmiażdżonego Stronnictwa Ludowego i tego prokomunistycznego, które służyło obcemu mocarstwu – mówił ostatnio Morawiecki.

Atakom na ludowców towarzyszą awanse czynione przez PiS wiejskiemu elektoratowi. Świetnie pokazuje to także aktywność głównych polityków partii rządzącej. Sam premier dwoi się i troi. Dopiero co spotkał się w Sejnach z przedstawicielkami kół gospodyń wiejskich, dla których zresztą wcześniej rząd przygotował specjalną ustawę. Wcześniej, w szczerym polu, uczestniczył w otwarciu lokalnej drogi. W mediach społecznościowych stało się to przedmiotem drwin. Pisano, że w innych krajach szefowie rządu otwierają autostrady, a u nas polne drogi. Tyle że dla większej części wsi ważniejsze są właśnie te ostanie, a sam premier miał okazję przypomnieć ustawę o funduszu dróg samorządowych.

Wobec ataków PiS i zalotów tej partii do wiejskiego elektoratu, PSL nie pozostaje dłużny. Dla ludowców partia Kaczyńskiego to fałszywy obrońca polskiej wsi. PSL założył nawet specjalną stronę z licznikiem kłamstw premiera, gdzie stara się go punktować. – Ludzie są coraz bardziej wkurzeni, i to na terenach, gdzie PiS w 2015 r. zyskiwał. W powiecie Biała Podlaska już 2 tys. gospodarstw zlikwidowali przez ASF. Ludzie są zrozpaczeni. Do tego dochodzą podwyżki cen energii dla instytucji i firm. Mamy informacje od starostów o wzroście cen energii o 50–70 proc. To samo jest w Kolejach Mazowieckich – wylicza Władysław Kosiniak-Kamysz.


Pozostało 73% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ

Polecane

Reklama

Komentarze (9)

 • wyborca(2018-10-14 19:31) Zgłoś naruszenie 1210

  PSL to drugi PO P O trup POlityczy.

  Odpowiedz
 • Andrzej Falicz(2018-10-14 23:49) Zgłoś naruszenie 86

  "Specjalny licznik" PSL... a co w nim specjalnego? Partia podsiebernych gumofilcow na pewno straci i to duzo. To chyba najbardziej szkodliwy twor III RP zbudowany w 90% na lokalnym nepotyzmie i ukladach.

  Odpowiedz
 • IP(2018-10-15 08:29) Zgłoś naruszenie 66

  Muszę sie z Państwem zgodzić z opinia że PSL to zwykła partia kolesi. Robia Oni na szaro mieszkańcow wsi rzucając Im na przynete ochlapy a sami dziela sie wpływami ,ziemiami ,budynkami wiejskiej infrastruktury.

  Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
 • prosty chłop(2018-10-15 17:41) Zgłoś naruszenie 32

  Jako rolnik, nie mogę się doczekać końca czerwono-zielonej zarazy, występującej dla niepoznaki pod ukradzionym szyldem PSL. Nie ma bardziej skorumpowanego towarzystwa w polityce i jej otoczeniu. To partia która do perfekcji opanowała sztukę wykorzystywania władzy do "ustawienia" swoich i nie chodzi tutaj tylko o eksponowane stanowiska, bo one tak naprawdę niewiele dają, kluczem do ich trwania jest armia urzędników w tzw. Polsce gminnej i powiatowej oraz ich rodzin, którzy karnie chodzą na wybory i głosują na PSL. A gwoździem do trumny mogłaby być wysoka frekwencja, która skutecznie obnażyłaby maksymalny pułap głosów jaki arbuzy są w stanie osiągnąć. I jeszcze na koniec takie pytanie, dlaczego w rzekomo chłopskiej partii prym wiodą lekarze, prawnicy, nauczyciele, tylko o rolnika tam ciężko?

  Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
 • Bert(2018-10-16 18:09) Zgłoś naruszenie 10

  osiecka pisała piosenki, a osiecki pisze bzdury

  Odpowiedz
 • PolakKatolik(2018-10-18 11:00) Zgłoś naruszenie 01

  Chłopi nie sa tacy głupi jak mówi i mysli Morawiecki

  Odpowiedz
 • i to by było na tyle(2018-10-16 22:53) Zgłoś naruszenie 01

  PiS to szarańcza, PSL strzygło naród w miarę.

  Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!30 lecie samorządności - Związek Miast PolskichRedakcja poleca

Galerie

Wyszukiwarka kancelarii

Szukaj

Polecane