statystyki

Osiecki: PSL na drodze PiS do drugiej kadencji

autor: Grzegorz Osiecki14.10.2018, 18:00
PiS liczy, że jeśli wygra w sejmikach, a zwłaszcza weźmie sejmik mazowiecki, to w PSL zacznie się proces wewnętrznej destrukcji, porachunków, rozliczeń, co zakończy się dymisją obecnego lidera stronnictwa i wyborem nowego. – Zapewne będzie to ktoś w typie Kalinowskiego, kto pójdzie na zbliżenie z Platformą i Nowoczesną, a to będzie dla nich gwóźdź do trumny, nie przejdą wyborczego progu, a bez nich reszta opozycji nie będzie miała szans na większość – mówi osoba z Nowogrodzkiej. A to wymarzony scenariusz dla PiS, przybliżający partię do głównego celu, czyli drugiej kadencji w ławach rządowych.

PiS liczy, że jeśli wygra w sejmikach, a zwłaszcza weźmie sejmik mazowiecki, to w PSL zacznie się proces wewnętrznej destrukcji, porachunków, rozliczeń, co zakończy się dymisją obecnego lidera stronnictwa i wyborem nowego. – Zapewne będzie to ktoś w typie Kalinowskiego, kto pójdzie na zbliżenie z Platformą i Nowoczesną, a to będzie dla nich gwóźdź do trumny, nie przejdą wyborczego progu, a bez nich reszta opozycji nie będzie miała szans na większość – mówi osoba z Nowogrodzkiej. A to wymarzony scenariusz dla PiS, przybliżający partię do głównego celu, czyli drugiej kadencji w ławach rządowych.źródło: PAP
autor zdjęcia: Wojciech Pacewicz

Jarosław Kaczyński spełnia swoje marzenie. Chce, by PiS stał się partią ludową jak bawarska Unia Chrześcijańsko -Społeczna (CSU). Stanie się to możliwe, jeśli w wyborach samorządowych pokona PSL. Docelowo pozwoli to PiS-owi zdobyć drugą kadencję w parlamencie.

N a jsłynniejsza napoleońska maksyma mówi, że aby pokonać przeciwnika, należy skoncentrować ogień w najsłabszym punkcie jego linii, tam uczynić wyłom i przeprowadzić natarcie. Jeśli potraktować wybory samorządowe jako bitwę, to widać, że PiS jako punkt słabości w liniach opozycji zdefiniował PSL. Tylko że nie chodzi o jedną bitwę. Strategia PiS zakłada, że pokonanie PSL to droga do wygrania politycznej wojny, czyli zapewnienia sobie większości rządowej w kolejnej kadencji. Rachuby PiS opierają się na tym, że jeśli ludowcy zostaną pokonani w tych wyborach, to nie będą w stanie przekroczyć progu w kolejnych. – Tę tendencję widać w propagandzie rządowej, zwłaszcza jak się śledzi „Wiadomości”. Dominującym motywem są nieustanne ataki na PSL – mówi politolog Antoni Dudek. Ten atak widzą też ludowcy. – Czołgają nas, a jednak jesteśmy. Janek Bury nie wychodzi z „Wiadomości”. Jeszcze niedawno mieliśmy pretensje, że nas nie ma w „Wiadomościach”, a teraz jesteśmy w każdych – ironizuje Piotr Zgorzelski z PSL. W te ataki włącza się góra PiS. Krytyczne słowa płyną i z ust prezesa ugrupowania, i premiera. To krytyka wszechstronna, począwszy od genezy ugrupowania, które chętnie nawiązuje do PSL Stanisława Mikołajczyka. – To nie jest tamten PSL. PSL powstał z ZSL, a ZSL powstał w 1949 r. ze zmiażdżonego Stronnictwa Ludowego i tego prokomunistycznego, które służyło obcemu mocarstwu – mówił ostatnio Morawiecki.

Atakom na ludowców towarzyszą awanse czynione przez PiS wiejskiemu elektoratowi. Świetnie pokazuje to także aktywność głównych polityków partii rządzącej. Sam premier dwoi się i troi. Dopiero co spotkał się w Sejnach z przedstawicielkami kół gospodyń wiejskich, dla których zresztą wcześniej rząd przygotował specjalną ustawę. Wcześniej, w szczerym polu, uczestniczył w otwarciu lokalnej drogi. W mediach społecznościowych stało się to przedmiotem drwin. Pisano, że w innych krajach szefowie rządu otwierają autostrady, a u nas polne drogi. Tyle że dla większej części wsi ważniejsze są właśnie te ostanie, a sam premier miał okazję przypomnieć ustawę o funduszu dróg samorządowych.

Wobec ataków PiS i zalotów tej partii do wiejskiego elektoratu, PSL nie pozostaje dłużny. Dla ludowców partia Kaczyńskiego to fałszywy obrońca polskiej wsi. PSL założył nawet specjalną stronę z licznikiem kłamstw premiera, gdzie stara się go punktować. – Ludzie są coraz bardziej wkurzeni, i to na terenach, gdzie PiS w 2015 r. zyskiwał. W powiecie Biała Podlaska już 2 tys. gospodarstw zlikwidowali przez ASF. Ludzie są zrozpaczeni. Do tego dochodzą podwyżki cen energii dla instytucji i firm. Mamy informacje od starostów o wzroście cen energii o 50–70 proc. To samo jest w Kolejach Mazowieckich – wylicza Władysław Kosiniak-Kamysz.


Pozostało jeszcze 73% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020

Polecane

Reklama

Komentarze (9)

 • wyborca(2018-10-14 19:31) Zgłoś naruszenie 1210

  PSL to drugi PO P O trup POlityczy.

  Odpowiedz
 • Andrzej Falicz(2018-10-14 23:49) Zgłoś naruszenie 86

  "Specjalny licznik" PSL... a co w nim specjalnego? Partia podsiebernych gumofilcow na pewno straci i to duzo. To chyba najbardziej szkodliwy twor III RP zbudowany w 90% na lokalnym nepotyzmie i ukladach.

  Odpowiedz
 • IP(2018-10-15 08:29) Zgłoś naruszenie 66

  Muszę sie z Państwem zgodzić z opinia że PSL to zwykła partia kolesi. Robia Oni na szaro mieszkańcow wsi rzucając Im na przynete ochlapy a sami dziela sie wpływami ,ziemiami ,budynkami wiejskiej infrastruktury.

  Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
 • prosty chłop(2018-10-15 17:41) Zgłoś naruszenie 32

  Jako rolnik, nie mogę się doczekać końca czerwono-zielonej zarazy, występującej dla niepoznaki pod ukradzionym szyldem PSL. Nie ma bardziej skorumpowanego towarzystwa w polityce i jej otoczeniu. To partia która do perfekcji opanowała sztukę wykorzystywania władzy do "ustawienia" swoich i nie chodzi tutaj tylko o eksponowane stanowiska, bo one tak naprawdę niewiele dają, kluczem do ich trwania jest armia urzędników w tzw. Polsce gminnej i powiatowej oraz ich rodzin, którzy karnie chodzą na wybory i głosują na PSL. A gwoździem do trumny mogłaby być wysoka frekwencja, która skutecznie obnażyłaby maksymalny pułap głosów jaki arbuzy są w stanie osiągnąć. I jeszcze na koniec takie pytanie, dlaczego w rzekomo chłopskiej partii prym wiodą lekarze, prawnicy, nauczyciele, tylko o rolnika tam ciężko?

  Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
 • Bert(2018-10-16 18:09) Zgłoś naruszenie 10

  osiecka pisała piosenki, a osiecki pisze bzdury

  Odpowiedz
 • PolakKatolik(2018-10-18 11:00) Zgłoś naruszenie 01

  Chłopi nie sa tacy głupi jak mówi i mysli Morawiecki

  Odpowiedz
 • i to by było na tyle(2018-10-16 22:53) Zgłoś naruszenie 01

  PiS to szarańcza, PSL strzygło naród w miarę.

  Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Galerie

Wyszukiwarka kancelarii

Szukaj

Polecane