Dziś startuje nabór wniosków na kolejne działanie z nowego Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich. Producenci bydła mlecznego, mięsnego oraz trzody chlewnej mogą ubiegać się o środki na modernizację gospodarstw. Na ten cel do wykorzystania jest 1,3 miliarda euro.

Beneficjentami wsparcia są rolnicy posiadający gospodarstwa o wartości ekonomicznej od 10 do 200 tysięcy euro. Wnioski można składać również ze wspólnikiem - mówi prezes Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa Andrzej Gross. Poziom dofinansowania wynosi standardowo 50 procent poniesionych kosztów kwalifikowanych. Może on być wyższy i wynieść 60 procent, ale tylko w przypadku gdy o pomoc ubiega się młody rolnik lub gdy wniosek o wsparcie składa wspólnie kilku rolników - przypomina szef Agencji.

Hodowcy bydła mogą liczyć na około pół miliona, a producenci trzody - nawet na 900 tysięcy złotych na wsparcie swojej inwestycji. Do programu modernizacji gospodarstw zamierza przystąpić między innymi Kazimierz Jastrzębski z gminy Zbuczyn na Mazowszu. Podkreśla, że rynek wieprzowiny jest dziś trudny, ale rozwój jest niezbędny. Fundusze zamierza spożytkować na rozwój budynków, w których utrzymuje stado prosiąt.

Wnioski na modernizację gospodarstw można składać do 17 listopada w oddziałach terenowych Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa.