Komisja Europejska opracowuje projekt nowych przepisów dotyczących między innymi urlopu macierzyńskiego Mają one zastąpić wcześniejszą inicjatywę z 2008 roku, która została wycofana, gdyż państwa członkowskie i Parlament Europejski przez lata nie mogły się co do niej porozumieć.

Na tym etapie Komisja Europejska przedstawiła zarys pomysłów dotyczących przyszłych regulacji. Ich celem jest wprowadzenie bardziej dogodnych warunków pracy dla kobiet, by umożliwić im większy udział na rynku pracy. Dziś bowiem w Unii Europejskiej zaledwie około 60 procent kobiet jest zatrudnionych, w porównaniu z 75 procentami mężczyzn. Zdaniem wiceszefa Komisji Fransa Timmermansa „jest to problem moralny i społeczny, bo kobiety stoją przed dużo większym ryzykiem ubóstwa”, a jednocześnie jest to „ogromna strata dla europejskiej gospodarki”.

Jak dodał Timmermans, taka sytuacja wynika z braku równowagi między obowiązkami w pracy i w domu, gdzie to zwykle kobiety zajmują dziećmi, osobami starszymi w rodzinie czy chorymi. Dlatego też Bruksela chce m.in. ujednolicić zasady dotyczące urlopu macierzyńskiego czy zachęcać ojców, by korzystali z urlopów rodzicielskich. Konkretna propozycja w tej sprawie ma się pojawić w przyszłym roku.