Na rynku zatrudnienia pojawia się coraz więcej ofert pracy dla specjalistów i menedżerów. W pierwszym kwartale tego roku w serwisie Pracuj.pl opublikowano ponad 100 000 ogłoszeń o pracę. Najczęściej poszukiwano osób odpowiedzialnych za handel i sprzedaż, obsługę klienta, finanse oraz technologie informatyczne. Tylko dla specjalistów IT opublikowano ponad 15 000 ofert. Było to o 10 procent więcej niż w poprzednim kwartale.

W sumie najwięcej ogłoszeń o pracę opublikowali pracodawcy z województw: mazowieckiego, dolnośląskiego i małopolskiego. Także z województw wielkopolskiego i śląskiego.
Z analiz Pracuj.pl wynika również, iż w pierwszym kwartale tego roku firmy, niezależnie od wielkości wykazały większy niż w ostatnim kwartale ubiegłego roku optymizm. Najchętniej zatrudniały firmy małe i średnie. Bardzo dobrze radzą sobie mikroprzedsiębiorstwa. W porównaniu rok do roku wykazały wzrost zapotrzebowania na specjalistów przekraczający 10 procent.


Ożywienie na rynku pracy potwierdzają też najnowsze dane Eurostatu. Poziom bezrobocia w Polsce wynoszący 7,8 punktu procentowego jest niższy niż w całej Unii Europejskiej. Ożywienie gospodarcze sprawia, że w niektórych branżach pracodawcy zaczynają mieć problem ze znalezieniem odpowiednich kandydatów. Coraz trudniej zrekrutować pracowników do działów IT, inżynierów czy doświadczonych handlowców.