statystyki

Dodatek stażowy do trzynastki? Tak, ale proporcjonalny

autor: Aldona Salamon09.04.2015, 09:11; Aktualizacja: 09.04.2015, 09:59
praca, laptop, pracownik

Dodatek stażowy do trzynastki? Tak, ale proporcjonalnyźródło: ShutterStock

Do końca marca pracodawcy sfery budżetowej byli zobowiązani do wypłacenia dodatkowego wynagrodzenia rocznego pracownikom, którzy nabyli do niego prawo. 

Wielu z nich się zastanawiało, jak potraktować dodatek za wieloletnią pracę. Wątpliwość sprowadzała się do tego, czy wartość dodatku wypłaconego za okres nieprzepracowany (chorobowy) uwzględnić w podstawie obliczenia trzynastej pensji? Choć w 2010 roku Ministerstwo Pracy wyjaśniło, że dodatek taki powinien być w całości uwzględniony w podstawie wymiaru trzynastki [ramka], to jednak wiele argumentów przemawia za odmiennym stanowiskiem.

Zacznijmy od tego, że zgodnie z par. 4 ust. 1 ustawy z 12 grudnia 1997 r. o dodatkowym wynagrodzeniu rocznym dla pracowników jednostek sfery budżetowej (t.j. Dz.U. z 2013 r. poz. 1144) trzynastkę ustala się w wysokości 8,5 proc. sumy wynagrodzenia za pracę otrzymanego przez zatrudnionego w ciągu roku kalendarzowego, za który przysługuje to wynagrodzenie. Uwzględnia się wynagrodzenie i inne świadczenia ze stosunku pracy przyjmowane do obliczenia ekwiwalentu pieniężnego za urlop wypoczynkowy, a ponadto (na zasadzie wyjątku) wynagrodzenie za urlop wypoczynkowy oraz wynagrodzenie za czas pozostawania bez pracy przysługujące pracownikowi, który podjął pracę w wyniku przywrócenia do pracy. Wykładnia funkcjonalna przepisu wskazuje, że dodatkowe wynagrodzenie roczne należy ustalać w przypadku wszystkich pracowników wyłącznie od wartości wynagrodzenia za czas przepracowany, z dwoma wyjątkami (tj. wynagrodzenia za czas urlopu wypoczynkowego oraz wynagrodzenia za czas pozostawania bez pracy pracownika, który podjął pracę w wyniku przywrócenia do pracy).


Pozostało jeszcze 73% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie

Polecane