Najwyższe wynagrodzenia w 2013 roku otrzymywali pracownicy zatrudnieni w województwie mazowieckim - połowa z nich zarabiała więcej niż 5 400 zł brutto miesięcznie – wynika z Ogólnopolskiego Badania Wynagrodzeń przeprowadzonego przez firmę Sedlak & Sedlak.
Wynagrodzenia całkowite brutto w województwach w 2013 roku / Inne

Wysokość zarobków w województwie mazowieckim zawyża Warszawa – co druga osoba pracująca w stolicy zarabia ponad 6000 zł brutto miesięcznie. Z kolei mieszkańcy pozostałej części województwa mazowieckiego zarabiają już zdecydowanie mniej – co drugi może liczyć na zarobki na poziomie 3900 zł brutto.

Powyżej mediany dla całego kraju, która według Ogólnopolskiego Badania Wynagrodzeń wyniosła 4 050 zł, zarabiała połowa lepiej wynagradzanych pracowników z województw: dolnośląskiego i pomorskiego. Nieznacznie poniżej mediany krajowej wyniosły mediany dla województw: małopolskiego i wielkopolskiego.

Z badania wynika też, że najmniej zarabiały osoby zatrudnione w województwie warmińsko-mazurskim oraz w województwach wschodnich. Połowa pracowników w woj. warmińsko-mazurskim zarabiała nie więcej niż 3 150 zł brutto. Z kolei mediana wynagrodzeń dla woj. podlaskiego, lubelskiego i podkarpackiego wyniosła 3 200 zł brutto miesięcznie.

Kinga Tapa, Sedlak & Sedlak