Zagraniczna upadłość nie utrudni pracownikom odzyskania wynagrodzenia

autor: Tomasz Zalewski02.06.2014, 12:45; Aktualizacja: 02.06.2014, 12:47
Pieniądze

Pieniądzeźródło: ShutterStock

Pracownicy będą mieli więcej czasu na zgłaszanie swoich roszczeń do biur Funduszu Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych po tym, jak upadłość ich pracodawcy ogłosi zagraniczny sąd. Sejm znowelizował ustawę o ochronie roszczeń pracowniczych.

Zmieniony został katalog przesłanek, których zaistnienie przesądza o zaistnieniu niewypłacalności uprawniającej załogę do zgłaszania w biurach FGŚP wniosków o wypłatę niewypłaconych przez upadłego pracodawcę wynagrodzeń i innych świadczeń ze stosunku pracy. Już wkrótce wydanie przez polski sąd wtórnego postanowienia o wszczęciu postępowania upadłościowego, które potwierdzi orzeczenie sądu zagranicznego, będzie podstawą do złożenia wniosku do FGŚP.

Zgodnie z obowiązującymi przepisami o ochronie roszczeń pracowniczych postanowienie o wszczęciu wtórnego postępowania upadłościowego nie jest przesłanką niewypłacalności. To kłopot dla pracowników polskiego przedsiębiorcy, którego upadłość ogłosił sąd zagraniczny. W takim bowiem przypadku załodze nieświadomej orzeczenia zagranicznego sądu biegnie i przepada czteromiesięczny okres na formalne zgłaszanie niezrealizowanych, a należnych płatności. Załoga zaczyna działać dopiero po wszczęciu wtórnego postępowania upadłościowego przed polskim sądem.


Pozostało jeszcze 51% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze FB:

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie

Polecane