Przez stronę www.szybkipit.pl podatnicy mający problemy z rozliczeniem mogą poprosić o pomoc - mówi Andrzej Parafianowicz, wiceminister finansów.
Jutro we wszystkich urzędach skarbowych jest dzień otwarty. Co w tym dniu podatnicy w nich załatwią?
Jutro wszystkie urzędy będą otwarte od 9.00 do 13.00. Dzień otwarty to znakomita okazja do uzyskania fachowej pomocy przy wypełnianiu PIT. Ponadto w wielu urzędach przygotowano różnego rodzaju konkursy, a dla najmłodszych dodatkowe niespodzianki.
A z jakich dodatkowych usług skorzysta podatnik, który w sobotę nie będzie mógł przyjść do urzędu?
Dla tych, którzy nie będą odwiedzać urzędu skarbowego, a mają pytania lub wątpliwości dotyczące swoich rozliczeń, Ministerstwo Finansów przygotowało specjalny serwis pytaniowy. Dzięki niemu można zadawać pytania ekspertom ministerstwa przez specjalną stronę internetową. Można też dzięki stronie WWW wymieniać się wiedzą z innymi internautami.
Jak z tego portalu skorzystać?
Z serwisu można skorzystać za pomocą strony www.szybkipit.pl lub bezpośrednio, wpisując http://pytanie.szybkipit.pl. Każdy niezalogowany użytkownik może swobodnie przeglądać wszystkie zadane przez serwis pytania, np. po kategoriach tematycznych, za pomocą tagów lub pytań najciekawszych czy najczęściej zadawanych.
Użytkownik, który się zarejestruje lub zaloguje za pośrednictwem Facebooka, uzyska jeszcze szersze możliwości. Będzie mógł zadawać pytania, dołączać się do rozpoczętych wątków tematycznych, a także odpowiadać na pytania innych internautów. Uzyska też swoje konto w serwisie, które pozwoli mu śledzić status swoich pytań lub ułatwi dostęp do obserwowanych wątków.
Czy podatnik, który zada pytanie, musi ujawniać swoje dane?
Korzystanie z serwisu nie wymaga podawania imienia i nazwiska, a jedynie nicka. Dzięki temu każdy może swobodnie korzystać z funkcjonalności bez obaw, że dane o jego rozliczeniu staną się powszechnie dostępne. Uruchomienie serwisu to jeden z elementów tegorocznej akcji Szybki PIT, która ma informować podatników, jakie korzyści płyną z terminowego i szybkiego składania deklaracji podatkowych, oraz promować składanie deklaracji drogą elektroniczną.