Rocznie blisko 380 milionów osób na świecie pada ofiarą cyberprzestępczości, wynika z najnowszego raportu Norton 2013. W Polsce liczba pokrzywdzonych wynosi 6 milionów. Okazuje się, że chronimy przed wirusami swoje komputery, ale zapominamy o urządzeniach mobilnych.

Prawie połowa użytkowników smartfonów czy tabletów nie stosuje podstawowych zabezpieczeń, takich jak hasła, programy antywirusowe czy kopie zapasowe plików.

"Cyberprzestępcy przesiadają się z komputerów na nasze urządzenia przenośne. Przenoszą dokładnie te same mechanizmy, a my użytkownicy nieświadomie to ignorujemy"- mówi Maciej Iwanicki, ekspert ds. bezpieczeństwa internetowego.

Reklama

Maciej Iwanicki przestrzega również przed zbyt beztroskim użytkowaniem urządzeń mobilnych w sieci. "Idziemy w kierunku łatwości korzystania z internetu, a nie bezpieczeństwa. Bardzo często korzystamy z otwartych sieci Wi-Fi nie mając pojęcia, że ktoś może podglądać wszystkie nasze operacje, np. logowanie się na portale społecznościowe albo na konta bankowe"- wyjaśnia.