Wielka wojna konsol nowej generacji może skończyć się zanim na dobre się rozpoczęła – przynajmniej w odniesieniu do polskich graczy. Okazuje się, że listopadowa premiera Xbox’a One nie obejmie swoim zasięgiem naszego kraju. Rozczarowani są nie tylko sami gracze, ale i twórcy słynnego „Wiedźmina” – polski CD Projekt.

Najnowsza konsola Microsoftu już za kilka miesięcy zadebiutuje w 21 krajach. Próżno jednak szukać na tej liście Polski. Do tej pory wydawało się, że polscy gracze mogą poradzić sobie z tym problemem np. sprowadzając konsolę z innego kraju - Niemiec, czy Wielkiej Brytanii. Nic bardziej mylnego.

Na oficjalnym koncie „Xbox Support” w serwisie Twitter, gigant z Redmond poinformował, że gracze spoza krajów objętych listopadową premierą nie otrzymają dostępu do usługi Xbox Live, która – jak pisaliśmy wcześniej – jest niezbędna do uruchomienia jakiekolwiek gry, czy też usługi związanej z nową konsolą Microsoftu.

Co mogą zrobić polscy gracze? Poczekać na polską premierę Xbox’a, która odbędzie się w bliżej nieokreślonej przyszłości. Zgodnie z informacjami podanymi przez portal Eurogamer, nowa konsola pojawi się na polskim rynku najwcześniej w 2014 roku, czyli co najmniej kilka miesięcy po premierze PlayStation 4. Przypomnijmy, że konsolę Sony polscy gracze kupią już w dniu jej światowego debiutu.

Reklama

Pominięcie naszego kraju przez firmę z Redmond jest zaskakujące jeszcze z innego powodu. Jednym z flagowych tytułów podczas prezentacji Xbox’a One na targach E3 był „Wiedźmin 3: Dziki Gon” polskiego studia CD Projekt RED. Okazuje się więc, że polscy gracze mogą być pozbawieni możliwości zagrania w finałową część przygód Geralta z Rivii w dniu jej debiutu – przynajmniej w odniesieniu do Xbox’a One (gra pojawi się również na pecetach).

„Byłem w restauracji, gdy zobaczyłem listę [krajów w których Xbox One pojawi się w listopadzie] Byłem bardzo zaskoczony, ale mam nadzieję, że nie jest to ostateczna decyzja. Myślę, że Polscy gracze przemówią głośno w tej sprawie. Z mojego punktu widzenia, to bardzo smutna sytuacja” – powiedział współzałożyciel CD Projektu Marcin Iwiński w rozmowie z portalem Game Informer.

Czy Microsoft rzeczywiście zmieni swoją decyzję? A może gigant z Redmond pójdzie w zaparte, tak jak w przypadku kontrowersyjnych zabezpieczeń DRM? Jedno jest pewne - na kolejnych marketingowych wpadkach twórców Xbox’a One najbardziej skorzysta japoński rywal Sony.