5 listopada 2007 konsorcjum Open Handset Alliance zaprezentowało mobilny system operacyjny Android. W ciągu zaledwie trzech lat stał się on niekwestionowanym liderem na rynku, a dzisiaj kontroluje jego 75 proc.

Prace nad systemem trwały od 2005 roku, kiedy to Google zakupiło Android Inc., niewielką firmę z Kalifornii, o której wiedziano niewiele więcej niż to, że tworzą oprogramowanie dla urządzeń mobilnych. Zakup firmy przez Google spowodował powstanie plotek, jakoby firma Google zamierzała wejść na rynek urządzeń mobilnych.
Pod koniec 2006 roku spekulacje się nasiliły. Media sugerowały, że Google pracował nad firmowanym przez siebie telefonem komórkowym (gPhone), który miał istnieć w 30 wersjach.

Ostatecznie 5 listopada 2007 Google zaprezentował swój mobilny system operacyjny - Android. W tym samym czasie zostało uruchomione Open Handset Alliance, czyli konsorcjum firm, stawiające sobie za cel rozwój urządzeń i usług mobilnych. Pierwszym telefonem wyposażonym w system operacyjny był HTC Dream.

Od samego początku mocną stroną Androida były aplikacje. Pierwsze zaczęły pojawiać się już tydzień po opublikowaniu platformy. Google zainwestowało duże pieniądze w ich rozwój i ogłosiło konkurs na najbardziej innowacyjne aplikacje , w którym łączna pula nagród wynosiła 10 milionów. Dzisiaj jest już dostępnych ponad pół miliarda aplikacji, a liczba ich pobrań już w zeszłym roku przekroczyła liczbę 10 miliardów.

Pozycję lidera wśród mobilnych systemów operacyjnych, Android zajmuje od dwóch lat. Najnowsze dane za trzeci kwartał 2012 roku pokazują, że Android kontroluje 75 proc. rynku, a jego pozycja urosła w błyskawicznym tempie (w porównaniu do III kwartału zeszłego roku jego udział podskoczył o ponad 90%).