Portugalscy naukowcy opracowali aplikację do smartfonów, która pomaga kierowcom znaleźć tanie miejsca parkingowe. Nowy wynalazek szybko zdobywa sobie klientów w coraz bardziej zatłoczonej stolicy Portugalii.

Zakorkowane ulice i brak miejsc parkingowych to zmora nie tylko polskiej stolicy. Podobne problemy w zaparkowaniu mają również mieszkańcy Lizbony. Portugalskim kierowcom na pomoc przyszła jednak ostatnio nauka.

Wprowadzona na rynek na początku września br. nowa aplikacja dla kierowców działa w oparciu o system GPS. Za jej pośrednictwem kierowca otrzymuje wiadomość głosową o dostępnych na trasie miejscach parkingowych. Nowe urządzenie informuje równocześnie o cenach parkingów, sugerując najtańszą opcję.

Jak zapewniają władze spółki Emel, obsługującej parkingi miejskie w Lizbonie, pierwsza aplikacja będzie w niedługiej przyszłości dostosowana również do innych portugalskich aglomeracji miejskich.

"Nowatorski produkt, który zamówiliśmy u rodzimych specjalistów działa na zasadzie elektronicznych połączeń ze wszystkimi miejskimi parkingami. Wraz z oferowaną za darmo aplikacją kierowca otrzymuje również specjalną kartę umożliwiającą wcześniejsze zapłacenie za postój. Opłata może być realizowana na odległość" - poinformował Antonio Almeida z firmy Emel.

Dodatkową zaletą aplikacji o nazwie APP Emel Mobile jest przekazywanie kierowcy informacji o atrakcjach turystycznych i sklepach znajdujących się na trasie przejazdu, a także o miejscach parkingowych usytuowanych w ich sąsiedztwie.

"W niedługiej przyszłości nowatorski system będzie informował również kierowców o natężeniu ruchu w poszczególnych częściach miasta" - dodał Antonio Almeida.