Jak modnie urządzić pokój dzienny i jadalnię przy ograniczonym budżecie podpowiada Katarzyna Barwińska, właścicielka warszawskiego concept store’u Le Pukka.

Urządzając salon z jadalnią wedle obowiązujących trendów skupimy się na meblach w kolorze białym, lakierowanych na błysk i przełamaniu ich dodatkami w czerni lub w stonowanych, pastelowych barwach. Zastosowanie takiej kolorystyki we wnętrzu powoduje przede wszystkim optyczne powiększenie pomieszczenia i daje wiele możliwości na ożywienie wnętrza np. kolorowymi dodatkami i elementami o różnych fakturach.

Concept store Le Pukka / Media

W jadalni zaplanowaliśmy biały, bardzo prosty lakierowany na biało stół o wymiarach 180x90 cm z możliwością powiększenia go do 260x90 cm. Mając taki funkcjonalny mebel w domu nie straszna będzie nam impreza rodzinna czy większe spotkanie w gronie przyjaciół. Koszt takiego rozwiązania to ok. 2900 zł.

Concept store Le Pukka / Media

Aby przełamać nieco biel w jadalni proponujemy cztery krzesła np. w kolorze żółtym. Takie siedzisko przełamie prostotę i nada „ciepłego” look’u przy stole. Krzesła o ciekawym designie można nabyć już za około 300 zł za sztukę. Urządzając jadalnię nie można zapomnieć o oświetleniu. Ciekawym rozwiązaniem są lampy utrzymane w stylu industrialnym, zainspirowane tymi ze starych fabryk i hal produkcyjnych. Idealnie skomponują się tutaj dwie jasno-szare lampy wiszące (każda za 889 zł).

Przejdźmy teraz do części wypoczynkowej, gdzie zadbamy przede wszystkim o wygodę i odpowiednie warunki do wypoczynku. Podstawowa kwestia to dobór sofy do naszego salonu.

Concept store Le Pukka / Media

Warto zaplanować taką z funkcją spania – rozkładaną. Przy ascetycznym, białym wnętrzu dobrze spisze się siedzisko w delikatnym, pastelowym np. beżowym lub szarym kolorze. Prostą formę sofy warto skontrastować np. drewnianymi podłokietnikami. Na podobny mebel przeznaczymy ok. 3700 zł. W celu ożywienia salonu, zamiast obrazu nad sofą, możemy przykleić naklejkę ścienną przedstawiającą kontury miasta – przez takie dodatki nasze wnętrze nabierze indywidualnego charakteru, najlepiej w rozmiarze około 145 x 100 cm, dzięki czemu będzie dobrze widoczna i zachowa odpowiednie proporcje w stosunku do sofy.

Concept store Le Pukka / Media

Oryginalnym rozwiązaniem może być również rezygnacja z klasycznego fotela w salonie na rzecz klimatycznego krzesła wiszącego. Z pewnością takie rozwiązanie nada charakteru wnętrzu. Nieopodal sofy i fotela przyda się stolik kawowy. Warto, aby był on zbliżony stylistyką do stołu w jadalni – prosty, biały i lakierowany na błysk. Takie rozwiązanie wiąże się z kosztem ok. 1000 zł. Klasyczny look w mieszkaniu nadamy oryginalną lampą podłogową w kolorze, czarnym przypominającą wielką lampę biurkową.

Concept store Le Pukka / Media

W salonie nie powinno także zabraknąć komody! Do takiego zestawu mebli pasuje prosta, duża komoda, najlepiej w kolorze białym (tak jak stół i stolik kawowy) o prostym designie.

Dzięki zaplanowaniu we wnętrzu prostych minimalistycznych mebli, w dwóch lub trzech kolorach unikniemy optycznego bałaganu, w którym moglibyśmy się czuć dobrze tylko przez kilka dni. Stonowane kolory uspokajają, a prostota pozwala na wprowadzenie różnorodnych krótkotrwałych zmian poprzez dodawanie małych elementów i dodatków jak akcesoria kuchenne, podkładki na stół, kwiaty, poduchy itp.

Stół do jadalni – 2930 zł
Krzesła (cztery) – 4 x 339 zł = 1356 zł
Lampy w stylu industrialnym (dwie) 2 x 889 = 1778 zł
Sofa (rozkładana) – 3720 zł
Krzesło rattanowe (wiszące) – 1250 zł
Stolik kawowy – 1080 zł
Lampa podłogowa – 759 zł
Komoda – 2020 zł
Naklejka ścienna – 215 zł
Salon + jadalnia urządzone za 15 108 zł.