Mieszkania w Polsce są najtańsze od siedmiu lat - twierdzą deweloperzy i zachęcą do ich kupowania. Z przedstawionego przez Polski Związek Firm Deweloperskich raportu wynika, że średnia cena transakcyjna, po uwzględnieniu inflacji, wyniosła w Warszawie niewiele ponad pięć i pół tysiąca złotych za metr kwadratowy.

Jacek Furga, przedstawiciel Centrum Amron, które wykonało analizy twierdzi, że w najbliższym czasie ceny przestaną spadać. Dlatego, w jego opinii, rok 2013 to dobry czas na zakup mieszkania. Dodaje, że za kilkanaście miesięcy ceny nieruchomości zaczną rosnąć.

Jacek Bielecki z Polskiego Związku Firm Deweloperskich uważa z kolei, że na rynku nieruchomości mieszkaniowych za chwilę nastąpi przesilenie. Zaznacza, że przedsiębiorcy nie będą już obniżać cen dlatego, że zysk ze sprzedaży jest w tej chwili minimalny, a kosztów budowy nie da się już redukować.

Średnia cena metra kwadratowego mieszkania spada od drugiego kwartału 2008 roku. Na przełomie 2007 i 2008 roku koszt ten wyniósł w stolicy prawie 9 tysięcy złotych. W innych dużych miastach takich jak Gdańsk, Wrocław, Poznań, i Kraków, przekroczył 6 tysięcy złotych.