Błyskawiczną wymianę władz i totalne podporządkowanie zarządów TVP i Polskiego Radia ministrowi skarbu. Takie zmiany zakłada nowelizacja ustawy medialnej przygotowana przez Prawo i Sprawiedliwość
To jest ustawa tymczasowa, na parę miesięcy, nim skonstruujemy cały system mediów narodowych – przekonuje Krzysztof Czabański, wiceminister kultury. Sęk w tym, że do tej pory wydawało się, iż wspomniany system jest już gotowy. Sam Czabański w wywiadzie dla DGP twierdził, że ustawa, która zakładała przekształcenie TVP, Polskiego Radia i Polskiej Agencji Prasowej ze spółek w instytucje, jeszcze przed Sylwestrem trafi do Sejmu. Zamiast niej posłowie dostali coś zupełnie innego.
„Kadrowa nowela” – mówią o niej posłowie opozycji, wskazując, że jedynym założeniem dokumentu jest wymiana władz w TVP i Polskim Radiu oraz ich upolitycznienie. Nowela zakłada odebranie Krajowej Radzie Radiofonii i Telewizji kompetencji dotyczących powoływania członków zarządów i rad nadzorczych medialnych spółek. Znikną konkursy na prezesów i wiceprezesów TVP i PR. Nowe władze wybierze minister skarbu. Podobnie będzie z radami nadzorczymi. Te zostaną zmniejszone z siedmiu osób w przypadku TVP i PR oraz pięciu w rozgłośniach regionalnych do trzech osób.