„Wieczorynka”, która od kilkudziesięciu lat bawiła i uczyła najmłodszych, już wkrótce zniknie z anteny telewizji publicznej. TVP tłumaczy, że program przegrywał w rywalizacji z kanałami tematycznymi dla dzieci, a od jakiegoś czasu jego główną publiczność stanowili emeryci.

„Dobranocki mają już dziś niewielką widownię, składającą się w dodatku głównie z osób starszych. Dzieci to zaledwie 10 proc. widzów - 30 proc. stanowią emeryci. Nieuchronnie skończyła się epoka, w której Wieczorynka wyznaczała rytm dnia w polskich domach: o godz. 19 dzieci siadały przed telewizorem, a potem szły spać” – powiedział w wywiadzie dla Tele Tygodnia Juliusz Braun, prezes TVP.

Swoistą rekompensatą dla najmłodszych, ze strony publicznego nadawcy, ma być uruchomienie kanału tematycznego TVP ABC, który emitować będzie głównie polskie programy dla dzieci, w tym popularne filmy animowane. Obecnie TVP ubiega się o miejsce na multipleksie dla swojego nowego kanału. Jego start planowany jest jednak dopiero na rok 2014

„Wieczorynka” – blok programowy przeznaczony dla dzieci w wieku przedszkolnym i wczesnoszkolnym emitowany był w TVP od końca lat 50. ubiegłego wieku. W tym czasie, kilka kolejnych pokoleń Polaków oglądało takie dobranocki jak: „Bolek i Lolek”, „Miś Kolargol”, „Jacek i Agatka”, „Pszczółka Maja”, czy też „Reksio”.