statystyki

W kantorach dolar przed euro. Popularna sprzedaż walut przez okienko

autor: Marek Chądzyński26.04.2016, 07:48; Aktualizacja: 26.04.2016, 07:59
złotówka-euro-waluty

Ważniejszym powodem wzrostu skupu mogą być rosnące wydatki cudzoziemców w Polsce.źródło: ShutterStock

Ponad pięć tysięcy stacjonarnych kantorów skupiło w 2015 r. dewizy za ponad 100 mld zł. Dolar został zdetronizowany przez euro. Biznes skupu i sprzedaży walut tradycyjnymi metodami ma się całkiem nieźle. W ubiegłym roku zanotowano kolejny rekordowy wynik skupu: prawie 108 mld zł. To dane, jakie zebrał z kantorów Narodowy Bank Polski.

Ubiegłoroczna wartość skupu była o prawie 9 proc. większa niż w 2014 r. Wytłumaczeniem raczej nie może być osłabienie złotego wobec głównych walut. Średni kurs euro w 2015 r. był zbliżony do średniej z roku 2014 (ponad 4,18 zł za euro). Duże osłabienie nastąpiło co prawda względem dolara (o ok. 19 proc., z 3,15 do 3,77 zł średnio w roku), ale dolar nie jest główną walutą skupowaną przez polskie kantory: udział dolarów w skupie wynosił ponad 14 proc., dla porównania dla euro odsetek ten to 62 proc.

SKUP I SPRZEDAŻ WALUT W KANTORACH

SKUP I SPRZEDAŻ WALUT W KANTORACH

źródło: Dziennik Gazeta Prawna

Ważniejszym powodem wzrostu skupu mogą być rosnące wydatki cudzoziemców w Polsce. Głównie chodzi o handel przygraniczny. Obywatele sąsiednich państw, przyjeżdżając na zakupy do Polski, najpierw wymieniają w kantorach euro na złote. Wydatki cudzoziemców wyniosły według GUS w ubiegłym roku ok. 37,7 mld zł, o 6,4 proc. więcej niż rok wcześniej.

– Cały czas mamy do czynienia z rosnącym handlem przygranicznym wzdłuż zachodniej i południowej granicy. Na Słowacji wraz z wejściem do euro podrożało i Słowacy zaczęli szturmować sklepy na południu Polski, dla Niemców również jest to bardzo opłacalne. Zjawisko nasila się proporcjonalnie do skali osłabienia złotego – tłumaczy Andrzej Romanowicz, szef zespołu dilerów gotówkowych w Raiffeisen Polbanku.


Pozostało jeszcze 52% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (1)

  • Trader_Walutowy(2016-05-12 09:10) Zgłoś naruszenie 10

    Handlujesz na rynku walutowym Forex? Może jesteś osobą początkującą? Sprawdź czy stosujesz 10 praktycznych porad skutecznego handlu. POBIERZ DARMOWY EBOOK : http://www.consiliuminvest.pl/10porad/index.html

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane