Jesienią pierwsze statki z gazem skroplonym wpłyną do Świnoujścia - zapowiedział wicepremier Janusz Piechociński. Podczas rozpoczynającego się dzisiaj trzeciego Międzynarodowego Kongresu Morskiego w Szczecinie zapewnia, że w najbliższym czasie uda się zamknąć prace wykonawcze terminalu LNG.

"Cieszę się, że w trybie pilnym prezes Gaz-Systemu Jan Chadam kończy rozmowy z włoskim wykonawcą terminalu. Jeśli nie wydarzy się nic dramatycznego, na pewno w tym roku, być może w okolicach rozpoczęcia roku akademickiego odprawimy pierwszy gazowiec" - mówił Piechociński.

Wykonawca inwestycji w połowie maja podał informację, że budowa terminalu LNG w Świnoujściu została przeprowadzona w 97,5 procentach. Zbiorniki, w których będzie magazynowany gaz, pomyślnie przeszły próby wytrzymałościowe. Obecnie trwają pracy wykończeniowe infrastruktury wokół obiektu.

Pierwotnie terminal miał zostać otwarty w czerwcu 2014 roku. Fala bankructw polskich firm budowlanych w 2012 roku oraz spór z włoskim wykonawcą spółką Saipem to główne przyczyny opóźnienia inwestycji.

Świnoujski terminal LNG będzie jedną z największych instalacji tego typu w Europie.