statystyki

Nowelizacja prawa energetycznego: Koncesje spowodują wzrost ceny węgla

autor: Joanna Kowalska13.10.2014, 08:14; Aktualizacja: 13.10.2014, 08:16
W wyniku regulacji wzrośnie koszt obrotu węglem w Polsce.

W wyniku regulacji wzrośnie koszt obrotu węglem w Polsce.źródło: ShutterStock

Pozostawienie części rynku poza obowiązkiem uzyskania koncesji, wzrost kosztów prowadzenia działalności czy groźba nadużyć na rynku – to główne uwagi Izby Gospodarczej Sprzedawców Polskiego Węgla do procedowanej w Sejmie noweli prawa energetycznego (t.j. Dz.U. z 2012 r. poz. 1059 ze zm.). Projekt przewiduje konieczność uzyskania koncesji na obrót węglem kamiennym, w tym na jego import.

W trakcie prac w komisjach i podkomisjach przyjęto poprawki, które zmieniły kształt pierwotnego projektu. W obecnej wersji określono, że warunkiem uzyskania koncesji na import węgla kamiennego ma być wniesienie zabezpieczenia majątkowego w wysokości od 1 do 20 mln zł w zależności od tego, czy jest to surowiec koksujący, czy energetyczny. Cofnięcie koncesji ma zaś następować w przypadku prowadzenia działalności bez wcześniej złożonego zabezpieczenia. Tak samo będzie w przypadku nabycia towaru od podmiotu niespełniającego wymagań w zakresie ochrony środowiska. Kary za uchybienia ustalono od 500 tys. do 2 mln zł.


Pozostało jeszcze 70% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (2)

 • Obywatel(2014-10-13 16:46) Zgłoś naruszenie 00

  Koncesje --chchcha jak to ladni brzmi ! to nie koncesje POsły a ukryty kolejny POdatek .
  Tusk narobił 1 bln dlugu i co Wy myslicie -On będzie Wam to spłacał - On już spierdo lił za granice . On już tu nie mieszka ,On się z Was smieje .On ma 80 000 zł gaży i emeryture w wieku 62 lat i nieprzejmuje się że zyje długo ,o wiele za dlugo! a Wy spłacajcie Ktos to musi opłacic.

  Odpowiedz
 • Andi(2014-11-07 11:11) Zgłoś naruszenie 00

  Ta decyzja sejmu kosztować bedzie podatników 13 miliardow złotych.Tyle w gębę bedzie trzeba wsadzić zadłużonym kopalniom,Uzasadni sie to bezpieczeństwem energetycznym.Kopacz to marna kopia M.Tatcher.Koszty tej paranoidalnej operacji poniesie Polak i polskie firmy.

  Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie