Decyzje o ewentualnej prywatyzacji spółek energetycznych zapadną w 2015 r., po ustaleniach szczytu klimatycznego w Brukseli, poinformował minister skarbu Włodzimierz Karpiński. Według niego, każde rozwiązanie jest możliwe.

"Energa jest na liście spółek do przekształceń własnościowych i każda propozycja, która zwiększy bezpieczeństwo energetyczne zostanie rozważona" - powiedział Karpiński w rozmowie z dziennikarzami.

Minister dodał, że obecnie jednak resort nie stawia na przychody z prywatyzacji, ale skupia się na budowaniu wartości spółek energetycznych. Konieczne jest także zapoznanie się z efektami szczytu energetycznego w Brukseli.

"Dlatego trudno oczekiwać decyzji jeszcze w tym roku, nastąpią one po uzyskaniu informacji z Brukseli na temat kierunków unijnej polityki klimatycznej Jeżeli więc już, to jakiekolwiek rozstrzygnięcia co do prywatyzacji spółek energetycznych nastąpią w przyszłym roku" - zaznaczył Karpiński.

Pytany natomiast o przychody prywatyzacyjne w 2014 r., minister wyjaśnił, że po wstrzymaniu prywatyzacji Polskiego Holdingu Nieruchomościowego (PHN) nie będzie dużych procesów.

"W tym roku nie pojawi się duża transakcji. Tylko, małe, branżowe spółki mogą zostać sprzedane" - podsumował Karpiński.

W ubiegłym tygodniu prezes Energii Mirosław Bieliński poinformował agencję ISBnews, że nie można wykluczyć, iż Skarb Państwa zdecyduje o konsolidacji polskiego sektora energetycznego. Według niego, Grupa Energa na pewno będzie uczestnikiem takiego procesu.

Natomiast w listopadzie ubiegłego roku minister skarbu Włodzimierz Karpiński powiedział, że resort rozważy w I poł. 2014 r. koncepcję fuzji w branży energetycznej. Zaznaczył jednak wówczas, że musi poczekać na aktualizację polityki energetycznej.