Będzie wspólna odpowiedź Unii Europejskiej na list prezydenta Władimira Putina w sprawie energii. Ministrowie spraw zagranicznych 28 krajów członkowskich zlecili to zadanie Komisji Europejskiej. Na spotkaniu w Luksemburgu szefowie dyplomacji potwierdzili gotowość do wspierania Ukrainy w zabezpieczeniu dostaw gazu. Wcześniej na ten temat rozmawiali ministrowie odpowiedzialni za kwestie energetyczne.

Już podczas telekonferencji z udziałem unijnych ministrów ds. energii państwa członkowskie poparły przygotowanie wspólnej odpowiedzi na list prezydenta Rosji. Kilka dni temu Władimir Putin przestrzegł 18 krajów Europy przed możliwymi problemami w dostawach gazu w związku z zadłużeniem Ukrainy wobec Gazpromu. Odnosząc się do tych ostrzeżeń Komisja Europejska ma zabiegać o przeprowadzenie konsultacji w tej sprawie z Moskwą i Kijowem. Ministrowie spraw zagranicznych wyrazili jednocześnie zaniepokojenie podwyżkami cen rosyjskiego gazu wobec Ukrainy podkreślając, że wszelkie tego typu kwestie powinny być uzgodnione w ramach negocjacji, na podstawie zasad konkurencji, niedyskryminacji i sprawiedliwego traktowania.

Zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami, państwa członkowskie podtrzymały też wolę pomocy władzom w Kijowie w zabezpieczeniu dostaw energii. Ma to nastąpić przez dalszą dywersyfikację dostaw, usprawnienie możliwości odwróconego przepływu gazu czy zwiększenie połączeń energetycznych z Unią Europejską.