Rząd zapowiada, że przed końcem 2013 r. do podpisu prezydenta trafił pakiet trzech ustaw energetyczno-gazowych, tzw. duży trójpak. To oznacza, że przepisy zawarte w tych projektach będą mogły wejść w życie w 2014 r.
Prace nad dokumentami trwają już od ponad roku. Resort gospodarki tłumaczy, że przedłużają się m.in. z powodu licznych poprawek i konsultacji. Dwa tygodnie temu prezydent podpisał zaś nowelizację prawa energetycznego, zwaną małym trójpakiem, której głównym celem było przeprowadzenie najpilniejszych, wymaganych przez Brukselę zmian w funkcjonowaniu rynków energetycznego i gazowego, uwzględnionych w dużym trójpaku. Przepisy małego pakietu wydzielono, by szybciej przeprowadzić proces legislacyjny i możliwie pilnie odsunąć od Polski groźbę unijnych kar. Bruksela skarży nas bowiem do Trybunału Sprawiedliwości UE za niewystarczające postępy w integracji i liberalizacji rynków energii.
Duży trójpak ma doprowadzić do rozwoju odnawialnych źródeł energii (OZE) w Polsce przy efektywnym systemie wsparcia (przewiduje ułatwienia dla energetyki przydomowej) oraz liberalizacji rynku gazu.