statystyki

Dominik Héjj: Energia centralnie planowana

autor: Dominik HéJj26.11.2018, 07:13; Aktualizacja: 26.11.2018, 07:42
Kryzys, który boleśnie dotknął Węgry, znacznie pogorszył nastroje społeczne.

Kryzys, który boleśnie dotknął Węgry, znacznie pogorszył nastroje społeczne.źródło: ShutterStock

Pomysł rekompensat podwyżek cen energii to nic nowego. Takie rozwiązanie funkcjonuje na Węgrzech. Dzięki niemu początkowo obywatele oszczędzali. Teraz przepłacają.

Kryzys, który boleśnie dotknął Węgry, znacznie pogorszył nastroje społeczne. Znalazło to odbicie w notowaniach partii rządzącej. Fidesz, który w 2010 r. wygrał wybory, na początku 2012 r. popierało już tylko 16 proc. Węgrów. Sytuacji nie sprzyjał spór z UE, która krytykowała Viktora Orbána za zapędy autorytarne. Potrzebne były działania, które przyczyniłyby się do poprawy notowań rządu.

W kolejnych miesiącach 2012 r. politycy partii rządzącej coraz głośniej mówili, że Węgrzy płacą zbyt wysokie rachunki za prąd i gaz, za czym miały stać zagraniczne koncerny. Obniżenie cen miało być elementem odzyskiwania suwerenności. Decyzję, że państwo obniży opłaty, zakomunikowano w mikołajki 6 grudnia 2012 r..


Pozostało jeszcze 72% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie