statystyki

Tematy energetyczne wywołają w Katowicach wiele spięć

autor: Karolina Baca-Pogorzelska25.04.2018, 07:49; Aktualizacja: 25.04.2018, 09:30
Rząd wie też, że z górnictwem węglowym nie ma co zadzierać – strategia dla tej branży została przyjęta w styczniu tego roku i to mimo braku nowej polityki energetycznej państwa. Strategii dla węgla brunatnego nie ma.

Rząd wie też, że z górnictwem węglowym nie ma co zadzierać – strategia dla tej branży została przyjęta w styczniu tego roku i to mimo braku nowej polityki energetycznej państwa. Strategii dla węgla brunatnego nie ma.źródło: ShutterStock

Decyzji o budowie elektrowni atomowej brak. Nowej polityki energetycznej też nie mamy. Co nie znaczy, że w branży nic się nie dzieje.

Dziś w południe w Sejmie na komisji skarbu i energii zaplanowano pierwsze czytania dwóch ważnych ustaw. O jakości paliw stałych (rząd obiecywał ją do połowy 2017 r.) oraz nowelizacji prawa dla odnawialnych źródeł energii, która ma pozwolić m.in. na załagodzenie konfliktów na linii rząd – właściciele farm wiatrowych. Jednak o ile w energetyce nie brakuje działań doraźnych, o tyle długofalowego planu, ale przede wszystkim pomysłu na ten plan, wciąż nie ma.

Rząd zapowiadał, że do końca 2017 r. poznamy nową politykę energetyczną państwa do 2030 r. z perspektywą do 2050 r. Naturalne było więc, że także do końca ubiegłego roku zapadnie decyzja o budowie (lub nie) pierwszej elektrowni atomowej w naszym kraju. Tymczasem ani pierwsza, ani druga zapowiedź nie została spełniona. Tak naprawdę nikt nie wie, kiedy powstanie kluczowa dla branży strategia rządowa i jak ostatecznie będzie wyglądała struktura wytwarzania energii w kolejnych latach (ewentualna elektrownia atomowa odpowiadałaby za ok. 10 proc. produkcji).


Pozostało jeszcze 84% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie