Sześcioosobowa grupa dzieci i nastolatków z Portugalii zaskarżyła w czwartek 33 kraje, w tym Polskę, do Europejskiego Trybunału Praw Człowieka (ETPC) w Strasburgu za rzekomy współudział rządów tych państw w ociepleniu klimatu.

Jak poinformowała jedna z pozywających Catarina Mota, w oskarżeniu zarzuca się pozwanym krajom, że poprzez swoją politykę “nieprzychylną klimatowi” doprowadziły do podniesienia się temperatury powietrza oraz pogorszenia warunków życia w Portugalii.

Grupa młodych Portugalczyków zarzuciła też pozwanym państwom, że przyczyniły się pośrednio do regularnie pustoszejących ich kraj pożarów lasów.

“Boję się już na samą myśl, że fale upałów, które w ostatnim czasie odczuliśmy, to zaledwie początek. Nie mamy już wiele czasu, (...) aby zmusić rządy tych państw do należytej ochrony osób takich jak my” - stwierdziła Mota.

W pozwie portugalskie dzieci wskazały, że pochodzą zarówno z dystryktu Leiria, regularnie trawionego przez pożary, jak i z aglomeracji Lizbony, gdzie w 2018 r. temperatura powietrza osiągnęła rekordowy poziom 44 st. Celsjusza.

Portugalski portal Sapo ujawnił, że w imieniu grupy młodych aktywistów pozew do sądu w Strasburgu złożyła pozarządowa międzynarodowa organizacja GLEN (Global Legal Action Network).

Wśród zaskarżonych państw jest Portugalia oraz 26 innych członków UE, w tym Polska. Dodatkowo portugalskie dzieci pozwały też Rosję, Szwajcarię, Ukrainę, Norwegię, Turcję oraz Wielką Brytanię.