Opracowaliśmy wymiary minimalne kojców dla zwierząt w schroniskach. Zmiany będą duże. W przyszłości wszystkie schroniska będą musiały się do nich dostosować - powiedział w środę Wojciech Albert Kurkowski, pełnomocnik ministra rolnictwa ds. ochrony zwierząt po spotkaniu zespołu ekspertów z przedstawicielami schronisk.

Wojciech Albert Kurkowski, pełnomocnik ministra rolnictwa i rozwoju wsi do spraw ochrony zwierząt poinformował w środę, że w zorganizowanym przez niego spotkaniu wzięło udział około 50 przedstawicieli schronisk z całego kraju. Były to osoby reprezentujące "schroniska małe, duże, fundacyjne i prywatne". Kurowski wraz ze swoim zespołem eksperckim przedstawili projekt nowelizacji rozporządzenia ministra w kwestii wielkości kojców dla zwierząt w schroniskach. Do zespołu dołączyła posłanka Katarzyna Piekarska (KO). Spotkanie trwało trzy godziny.

"To bardzo ważne spotkanie i bardzo się cieszę, że przedstawiciele schronisk tak licznie przybyli.(…) Zmiany będą duże, ponieważ tego wymaga nowelizacja prawa. Rozporządzenie, które dziś funkcjonuje jest nieaktualne, niespełniające nowoczesnego dobrostanu dla zwierząt. Czego najlepszym przykładem mogą być interwencje dotyczące przechowywania zwierząt w schroniskach" – zauważył pełnomocnik ministra.

Kurkowski powiedział, że w obecnym rozporządzeniu ministra rolnictwa nie są określone wymiary kojców dla psów i kotów.

"Wraz z zespołem opracowaliśmy wymiary minimalne kojców, poddaliśmy to wszystko pod dyskusję, opinie były różne. Do poniedziałku przedstawiciele schronisk będą przysyłali swoje propozycje, a następnie sprawdzimy, jak to wygląda w praktyce" – powiedział Kurkowski. Dodał, że schroniska dostaną czas na wprowadzenie zmian w życie, ale "w przyszłości wszystkie będą musiały się dostosować".

Pełnomocnik ministra podkreślił, że chce "stworzyć prawo, które będzie faktycznie chroniło zwierzęta". Ma nadzieję dokonać tego dzięki wsparciu posłanki Piekarskiej. "Ustawa o ochronie zwierząt wymaga nowelizacji, będziemy nad tym pracować. Zaczęliśmy od prac nad rozporządzeniem ministra, które jest łatwiej zmienić, bo powoduje to minister. Przy pracach legislacyjnych cennym zdaje się być uczestnictwo pani poseł w naszym zespole. Teraz będziemy mogli zacząć działać na arenie sejmowej zupełnie inaczej, to znacznie przyspieszy prace" – powiedział Kurkowski.

Główny Lekarz Weterynarii Bogdan Konopko określił dotychczasowe rozporządzenie jako "archaiczne" i "wymagające pilnej zmiany", a zagwarantowanie zwierzętom minimalnych warunków bytowych jest "podstawą funkcjonowania takich miejsc jak schroniska". Konopko wyjaśnił, że chodzi o powierzchnię, jaką dysponują przebywające w schronisku zwierzęta, możliwość ruchu oraz dostęp do światła.

Jacek Łukaszewicz, prezes Krajowej Rady Lekarsko-Weterynaryjnej poinformował, że "od lat wskazywał na konieczność zmian wielu aktów prawnych w kierunku zapewnienia dobrostanu zwierząt oraz walki z bezdomnością". Według przekazanych przez Łukaszewicza informacji, w większości krajów europejskich, które wprowadziły m.in. znakowanie zwierząt, problemu bezdomności zwierząt "praktycznie nie ma". Pochwalił Kurkowskiego za to, że "od momentu wzięcia tego w swoje ręce, wykazuje się niezmienną dynamiką działania rokującą na szybkie zmiany, które poprawią dobrostan naszych braci mniejszych".

Podczas konferencji głos zabrała także Beata Krupianik z fundacji Karuna. Wyraziła nadzieję, że wkrótce "nastąpi nowa era, w której po raz pierwszy w Polsce będziemy chronić zwierzęta dzięki schroniskom, a nie chronić zwierzęta przed schroniskami". Według jej opinii, Polska jest "niechlubnym punktem na mapie Europy w kwestii nieumiejętności opiekowania się zwierzętami". "Mam nadzieję, że będziemy patrzeć, co możemy wspólnie zrobić, a nie na to, czego nie udało się zrobić dotychczas" – podsumowała.

"Dzisiejsze spotkanie to przykład zebrania się grup społecznych, które w różnych sektorach działalności zajmują się zwierzętami. Te osoby w końcu zaczynają ze sobą współpracować. Przez wiele lat było to niemożliwe. Funkcjonowaliśmy na dokumentach prawnych, które nie miały pokrycia w rzeczywistości. Mamy sukces po dwóch miesiącach pracy zespołu" – powiedział Dawid Fabjański z fundacji Animal Rescue.

Pełnomocnik ministra rolnictwa ds. ochrony zwierząt został powołany 26 czerwca br. Do jego zadań należy m.in. opiniowanie projektów aktów prawnych w zakresie ochrony zwierząt oraz dobrostanu zwierząt.