statystyki

Europejscy truciciele w tym polska elektrownia Bełchatów

autor: Magdalena Cedro, Marceli Sommer11.12.2019, 07:00; Aktualizacja: 11.12.2019, 11:05
Jak podaje brukselska organizacja Transport and Environment, łącznie statki płynące do i z Europy wyemitowały w zeszłym roku ponad 139 mln ton CO2, co oznacza, że gdyby żegluga była krajem, byłaby ósmym największym emitentem w UE po Holandii.

Jak podaje brukselska organizacja Transport and Environment, łącznie statki płynące do i z Europy wyemitowały w zeszłym roku ponad 139 mln ton CO2, co oznacza, że gdyby żegluga była krajem, byłaby ósmym największym emitentem w UE po Holandii.źródło: ShutterStock

Aż osiem z 10 miejsc w rankingu największych europejskich trucicieli powietrza zajmują niemieckie elektrownie spalające węgiel brunatny. Na czele ponownie znalazła się za to polska elektrownia Bełchatów.

Aż osiem z 10 miejsc w rankingu największych europejskich trucicieli powietrza zajmują niemieckie elektrownie spalające węgiel brunatny. Na czele ponownie znalazła się za to polska elektrownia Bełchatów. Z wynikiem 38 megaton rocznie od lat dzierży ona palmę pierwszeństwa pod względem ilości uwalnianych do atmosfery emisji dwutlenku węgla.

Według ClientEarth emisje z Bełchatowa są porównywalne z tymi, za które odpowiada całe polskie rolnictwo albo 6,5 mln samochodów. PGE, będąca właścicielem zakładu, podkreśla, że w zestawieniach nie uwzględnia się ilości CO2 na jednostkę produkcji, a ten wskaźnik maleje w Bełchatowie od lat.


Pozostało 65% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Reklama

Komentarze (1)

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie