statystyki

Europejscy truciciele w tym polska elektrownia Bełchatów

autor: Magdalena Cedro, Marceli Sommer11.12.2019, 07:00; Aktualizacja: 11.12.2019, 11:05
Jak podaje brukselska organizacja Transport and Environment, łącznie statki płynące do i z Europy wyemitowały w zeszłym roku ponad 139 mln ton CO2, co oznacza, że gdyby żegluga była krajem, byłaby ósmym największym emitentem w UE po Holandii.

Jak podaje brukselska organizacja Transport and Environment, łącznie statki płynące do i z Europy wyemitowały w zeszłym roku ponad 139 mln ton CO2, co oznacza, że gdyby żegluga była krajem, byłaby ósmym największym emitentem w UE po Holandii.źródło: ShutterStock

Aż osiem z 10 miejsc w rankingu największych europejskich trucicieli powietrza zajmują niemieckie elektrownie spalające węgiel brunatny. Na czele ponownie znalazła się za to polska elektrownia Bełchatów.

Aż osiem z 10 miejsc w rankingu największych europejskich trucicieli powietrza zajmują niemieckie elektrownie spalające węgiel brunatny. Na czele ponownie znalazła się za to polska elektrownia Bełchatów. Z wynikiem 38 megaton rocznie od lat dzierży ona palmę pierwszeństwa pod względem ilości uwalnianych do atmosfery emisji dwutlenku węgla.

Według ClientEarth emisje z Bełchatowa są porównywalne z tymi, za które odpowiada całe polskie rolnictwo albo 6,5 mln samochodów. PGE, będąca właścicielem zakładu, podkreśla, że w zestawieniach nie uwzględnia się ilości CO2 na jednostkę produkcji, a ten wskaźnik maleje w Bełchatowie od lat.


Pozostało jeszcze 65% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Reklama

Komentarze (1)

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie