statystyki

Rząd przyśpiesza prace w sprawie śmieci. Przepisy jeszcze w maju trafią do RM

autor: Katarzyna Nocuń08.05.2019, 07:23; Aktualizacja: 08.05.2019, 07:31
Nowe przepisy mają też ograniczyć wzrost cen za odbiór odpadów.

Nowe przepisy mają też ograniczyć wzrost cen za odbiór odpadów.źródło: ShutterStock

Resort środowiska liczy, że projekt zmieniający zasady postępowania ze śmieciami trafi na Radę Ministrów jeszcze w maju. Opublikowano właśnie kolejną, piątą już wersję zmian.

Maraton legislacyjny dotyczący projektu ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach (Dz.U. z 2018 r. poz. 1454 ze zm.) trwa od sierpnia ubiegłego roku. Czasu na uchwalenie zmian jest już mało, a tempo prac wymuszają sejmowe wakacje i zbliżający się koniec kadencji. – Pytanie, czy w związku z tym w Sejmie zostanie powołana podkomisja, czy zmiany zostaną uchwalone w ekspresowym tempie – mówi Maciej Kiełbus z Kancelarii Prawnej Dr Krystian Ziemski & Partners. Nowe prawo ma wdrożyć przepisy unijne dotyczące poziomu segregacji śmieci. A także zachęcić do ich selektywnej zbiórki – stawka za śmieci zmieszane będzie dwukrotnie wyższa niż za odpady, które trafiają do różnych pojemników (we wcześniejszych wersjach pojawiała się propozycja wyższej nawet czterokrotnie).

Projekt zamieszczony na stronach RCL z datą 29 kwietnia jest wersją prawdopodobnie ostatnią. Rzecznik resortu środowiska Aleksander Brzózka mówi DGP, że w tym tygodniu ma się nim zająć komisja prawnicza, a jeszcze w maju powinien trafić na Radę Ministrów.


Pozostało 66% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie