statystyki

Rząd przyśpiesza prace w sprawie śmieci. Przepisy jeszcze w maju trafią do RM

autor: Katarzyna Nocuń08.05.2019, 07:23; Aktualizacja: 08.05.2019, 07:31
Nowe przepisy mają też ograniczyć wzrost cen za odbiór odpadów.

Nowe przepisy mają też ograniczyć wzrost cen za odbiór odpadów.źródło: ShutterStock

Resort środowiska liczy, że projekt zmieniający zasady postępowania ze śmieciami trafi na Radę Ministrów jeszcze w maju. Opublikowano właśnie kolejną, piątą już wersję zmian.

Maraton legislacyjny dotyczący projektu ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach (Dz.U. z 2018 r. poz. 1454 ze zm.) trwa od sierpnia ubiegłego roku. Czasu na uchwalenie zmian jest już mało, a tempo prac wymuszają sejmowe wakacje i zbliżający się koniec kadencji. – Pytanie, czy w związku z tym w Sejmie zostanie powołana podkomisja, czy zmiany zostaną uchwalone w ekspresowym tempie – mówi Maciej Kiełbus z Kancelarii Prawnej Dr Krystian Ziemski & Partners. Nowe prawo ma wdrożyć przepisy unijne dotyczące poziomu segregacji śmieci. A także zachęcić do ich selektywnej zbiórki – stawka za śmieci zmieszane będzie dwukrotnie wyższa niż za odpady, które trafiają do różnych pojemników (we wcześniejszych wersjach pojawiała się propozycja wyższej nawet czterokrotnie).

Projekt zamieszczony na stronach RCL z datą 29 kwietnia jest wersją prawdopodobnie ostatnią. Rzecznik resortu środowiska Aleksander Brzózka mówi DGP, że w tym tygodniu ma się nim zająć komisja prawnicza, a jeszcze w maju powinien trafić na Radę Ministrów.


Pozostało jeszcze 66% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie