Problemy dot. gospodarki odpadami wymagają szybkich działań; trzeba jednak dać przedsiębiorcom czas na przygotowanie się do zmian - mówił w poniedziałek szef Komitetu Stałego Rady Ministrów Jacek Sasin. W środę Sejm zajmie się zmianami w przepisach dot. tego obszaru.

Na 27 czerwca zwołano dodatkowe posiedzenie Sejmu, podczas którego posłowie zajmą się m.in. pilnymi rządowymi projektami nowelizacji ustaw: o odpadach oraz o Inspekcji Ochrony Środowiska. Decyzja o zwołaniu dodatkowego posiedzenia zapadła na Prezydium Sejmu i Konwent Seniorów, które zebrały się w sobotę. Informację o terminie dodatkowego posiedzenia Sejmu na Twitterze podał wicemarszałek Ryszard Terlecki (PiS).

Pytany w poniedziałek w radiowej Trójce o dodatkowe posiedzenie Sejmu, szef Komitetu Stałego Rady Ministrów Jacek Sasin stwierdził, że problemy związane z odpadami "to jest temat, który wymaga bardzo szybkich działań".

Podczas spotkania z dziennikarzami, które odbyło się w sobotę, wicemarszałek Sejmu Małgorzata Kidawa-Błońska (PO) oceniła, że "te ustawy, które będą procedowane w trybie pilnym, niczego pilnego nie rozwiązują". Dodała, że projekt ustawy dotyczący Inspekcji Ochrony Środowiska ma wejść w życie 1 stycznia 2019 r.

Pytany o to, Sasin stwierdził, że "obie te ustawy wymagają pewnego czasu przygotowania się do tego, żeby mogły zadziałać". "Chcielibyśmy rzeczywiście, żeby to wszystko zadziałało od razu po uchwaleniu, ale musimy być realistami" - dodał szef Komitetu Stałego Rady Ministrów.

"Nie możemy wymagać od przedsiębiorców - bo przecież mówimy tutaj również o uczciwych przedsiębiorcach; w tym obszarze nie działają tylko i wyłącznie ci, który chcą łamać prawo i chcą zarabiać na krzywdzie nas wszystkich - ale musimy dać czas na to, żeby się przygotować i wprowadzić te rozwiązanie, które tam są przewidziane. Dlatego trzeba jak najszybciej te ustawy przyjąć, żeby ten czas był wystarczający" - powiedział.

Podczas dodatkowego posiedzenia Sejm rozpatrzy także m.in. rządowy projekt dopłat do czynszów w najmowanych mieszkaniach oraz rządowy projekt o szczególnych rozwiązaniach dotyczących gminy Ostrowice w województwie zachodniopomorskim.

"Jako pilne zostały oznaczone rzeczywiście projekty dotyczące wysypisk śmieci, ale jak Sejm się zbiera, to naturalne jest, że inne ustawy, które czekają w kolejce, będą procedowane" - stwierdził Sasin.