statystyki

Antysmogowy wyścig zbrojeń w samorządach

autor: Tomasz Żółciak28.02.2018, 07:45; Aktualizacja: 28.02.2018, 08:02
Strażnicy miejscy wyposażani są w specjalistyczne narzędzia do badania poziomu zanieczyszczenia powietrza

Strażnicy miejscy wyposażani są w specjalistyczne narzędzia do badania poziomu zanieczyszczenia powietrzaźródło: ShutterStock

W walce o czyste powietrze lokalne władze stawiają na nowe technologie i tradycyjne mandaty.

Walka ze smogiem, jednym z najbardziej palących problemów naszego kraju, toczy się nie tylko na polu legislacyjnym. Władze lokalne coraz powszechniej korzystają z nowinek technologicznych.

Katowice i Kraków już testują do walki ze smogiem drony, a nad ich zakupem zastanawiają się władze Bielska-Białej (jedno takie urządzenie to koszt nawet 200 tys. zł). Urządzenia są w stanie przeanalizować skład dymu z kominów, dzięki czemu nie trzeba pukać od drzwi do drzwi.

Strażnicy miejscy wyposażani są w specjalistyczne narzędzia do badania poziomu zanieczyszczenia powietrza generowanego przez gospodarstwa domowe. W Poznaniu mają sprzęt do pomiaru pyłu zawieszonego, a w razie potrzeby mogą wysłać próbki popiołu z palenisk do laboratorium, z którym miasto podpisało niedawno umowę (wcześniej strażnik musiał udowodnić nieprawidłowość na miejscu). Stołeczni strażnicy dostali od miasta tzw. smogowozy, dzięki czemu badania próbek można wykonać od razu w trakcie kontroli. Pięć takich mobilnych laboratoriów kosztowało ok. 2 mln zł.


Pozostało jeszcze 65% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie