prąd

Baza artykułów znajdująca się w serwisie dotycząca tematu prąd. Najnowsze wiadomości i informacje dotyczące prąd.
Znajdź informacje dla siebie w naszym katalogu tematów.


 • Ekologiczna energia

  Ekologiczna energia

  O nowoczesnych rozwiązaniach w Ostrowskim Zakładzie Ciepłowniczym S.A. rozmawiamy z Marianem Kupijajem, Prezesem Zarządu spółki.

  czytaj więcej

 • Kolejne inwestycje bialskiego „WOD-KAN”

  Kolejne inwestycje bialskiego „WOD-KAN”

  Biała Podlaska realizuje wieloletni plan rozwoju, którego istotnym uczestnikiem jest tamtejsze przedsiębiorstwo wodociągowo-kanalizacyjne. Spółka rozpoczyna właśnie imponującą inwestycję przebudowy i modernizacji oczyszczalni ścieków oraz centralnej przepompowni wraz z wdrożeniem inteligentnego systemu zarządzania siecią.

  czytaj więcej

 • Ta moc naprawdę ma swą ciemną stronę. Co się stanie, gdy ktoś zhakuje prąd?

  Ta moc naprawdę ma swą ciemną stronę. Co się stanie, gdy ktoś zhakuje prąd?

  Technologie cyfrowe pozwalają na zdecydowane zwiększenie efektywności, na zarządzanie sieciami w dużej skali, na zmniejszenie strat. Ale mają też ciemną stronę – potencjalnie otwierają nas na nieuprawniony dostęp hakerski czy zjawiska związane ze szpiegostwem przemysłowym – wyliczał w rozmowie w czasie Europejskiego Kongresu Gospodarczego Jacek Łukaszewski, prezes Schneider Electric Polska.

  czytaj więcej

 • PKN Orlen poniesie koszty inwestycji w samochody elektryczne? Spółka ma przejąć część opłaty emisyjne

  PKN Orlen poniesie koszty inwestycji w samochody elektryczne? Spółka ma przejąć część opłaty emisyjne

  Dzięki inwestycjom w elektromobilność PKN Orlen może ponieść koszty opłaty emisyjnej nie przerzucając jej na swoich klientów, podała spółka. Koncern rozszerza program budowy punktów ładowania samochodów elektrycznych. PKN Orlen wytypował w tym celu łącznie 150 stacji paliw, położonych zarówno w miastach, jak i przy trasach tranzytowych. W pierwszym etapie pilotażu, do końca 2019 roku, zostanie uruchomionych około 50 szybkich punktów ładowania.

  czytaj więcej

 • EKG: Bezpieczeństwo i biznes idą w parze w strategii dla polskiej energetyki

  EKG: Bezpieczeństwo i biznes idą w parze w strategii dla polskiej energetyki

  Po jednej stronie cel, by prąd płynął z gniazdka, a po drugiej stronie akcjonariusze rozliczający władze spółek z wyników finansowych. Polska energetyka jest między młotem a kowadłem, ale radzi sobie nie najgorzej.

  czytaj więcej

 • Bąk: Nissan, niech cię prąd kopnie! [FELIETON]

  Bąk: Nissan, niech cię prąd kopnie! [FELIETON]

  Mamy wolny rynek, ogromną konkurencję i asortyment wszelkiej maści produktów tak szeroki, że nowo budowane supermarkety muszą mieć wielkość lotniskowców, aby to wszystko pomieścić. A mimo to pewne rzeczy od razu kojarzymy z konkretnymi markami. Weźmy takie dżinsy – obecnie produkuje je mniej więcej milion firm na świecie, ale gdy ktoś pyta mnie o pierwsze skojarzenie, odpowiadam bez wahania: Levi’s. Maszynki do golenia? Oczywiście Gillette! Scyzoryk? Rzecz jasna Victorinox, nie ma innego. Gacie do pływania to Speedo, krem – Nivea, sztućce wyłącznie od Gerlacha, pasta do zębów Colgate, jogurt Danona, ketchup Heinza, majonez musi być Kielecki, a piwo z Żywca.

  czytaj więcej

 • Energia ze sztormu a może sztorm w energetyce: Czy Polskę czeka blackout?

  Energia ze sztormu a może sztorm w energetyce: Czy Polskę czeka blackout?

  Zabraknie nam mocy - ostrzegają eksperci Europejskiego Instytutu Miedzi. Już dziś widać, że zapotrzebowanie rośnie bardzo szybko – tylko w 2017 roku produkcja energii elektrycznej zwiększyła się o ponad 2 proc. rok do roku. A lista problemów jest bardzo długa i zaczyna się przy najbliższym słupie energetycznym.

  czytaj więcej

 • W polskim prawie wiele jest absurdów, które prowadzą do marnowania żywności [WYWIAD]

  W polskim prawie wiele jest absurdów, które prowadzą do marnowania żywności [WYWIAD]

  - W polskim prawie wiele jest absurdów, które prowadzą do marnowania żywności - mówi w wywiadzie dla DGP Marek Borowski, prezes zarządu Federacji Polskich Banków Żywności.

  czytaj więcej

 • Fiskus chce znać adres IP, z którego logował się klient banku

  Fiskus chce znać adres IP, z którego logował się klient banku

  Nie będzie można składać skarg na 3-dniowe blokowanie rachunków. Szef KAS będzie mógł zarządzić blokadę lokat terminowych.

  czytaj więcej

 • Energetyczny wiatr zmian: Wezwanie PGE na Polenergię zaskoczeniem dla Kulczyków

  Energetyczny wiatr zmian: Wezwanie PGE na Polenergię zaskoczeniem dla Kulczyków

  Wezwanie PGE na Polenergię było totalnym zaskoczeniem dla firmy z grupy Kulczyków. Rozmów nie było, a cena jest niesatysfakcjonująca – słyszymy na rynku.

  czytaj więcej

 • Joanna Warecha: Chciałam, żeby ktoś wreszcie zrozumiał, że ludzie PGR-ów to nie patologia [WYWIAD]

  Joanna Warecha: Chciałam, żeby ktoś wreszcie zrozumiał, że ludzie PGR-ów to nie patologia [WYWIAD]

  Wyobrażam sobie czasem Leszka Balcerowicza i jego zespół doradców, którzy się osiedlają w Grużajnach i żyją za takie pieniądze, jak tutejsi mieszkańcy przez 30 lat. Ciekawa jestem, czym by się zajmowali, jak mieszkali, czy by pili - z Joanną Warechą rozmawia Magdalena Rigamonti.

  czytaj więcej

 • Baca-Pogorzelska: Dywersyfikacja po polsku

  Baca-Pogorzelska: Dywersyfikacja po polsku

  Polska jest największym w Unii Europejskiej i drugim co do wielkości w Europie po Rosji producentem węgla kamiennego i jednym z głównych graczy na rynku węgla brunatnego. Tego pierwszego wydobywamy rocznie ok. 65 mln ton, tego drugiego ok. 60 mln ton. Oba są podstawą naszej gospodarki – 85 proc. energii elektrycznej produkujemy właśnie z węgla. Jeszcze kilka lat temu poziom ten przekraczał 90 proc., teraz powoli maleje m.in. na rzecz odnawialnych źródeł energii (OZE) i gazu.

  czytaj więcej

 • Economicus 2018: Znamy laureatów

  Economicus 2018: Znamy laureatów

  Economicus 2018 rozstrzygnięty. Znamy już tytuły najważniejszych i najlepszych książek ekonomiczno-biznesowych poprzedniego sezonu. Wszystkim nagrodzonym, nominowanym autorom oraz wydawcom gratulujemy. I zaczynamy odliczanie do Economicusa 2019

  czytaj więcej

 • Zamiast ratownika dron: Statki bezzałogowe znajdują zastosowanie w akcjach ratunkowych

  Zamiast ratownika dron: Statki bezzałogowe znajdują zastosowanie w akcjach ratunkowych

  Dotychczas drony kojarzyły się z ciekawym gadżetem, za którego pośrednictwem można nagrywać filmy wideo czy robić niekonwencjonalne zdjęcia. Z powodzeniem znajdują też zastosowanie w biznesie, budownictwie i rolnictwie. Czy staną się także stałym elementem akcji ratunkowych? Wszystko na to wskazuje.

  czytaj więcej

 • Kopciuszek na płuczce i zarządzanie (pozornym) chaosem. Witamy w kopalni

  Kopciuszek na płuczce i zarządzanie (pozornym) chaosem. Witamy w kopalni

  Ciemno, brudno i gorąco – to najpowszechniejsze wyobrażenie dotyczące kopalni węgla kamiennego. Jest w tym sporo racji, ale kopalnia to coś więcej - żywy organizm i system naczyń połączonych. Zarządzanie tym pozornym chaosem i jego zrozumienie to jedna z najtrudniejszych sztuk, a wszystko po to, by wydobyć „czarne złoto”. Czasem dla energetyki, czasem będące bazą do produkcji stali. Oba rodzaje węgla produkuje się w Polsce tak samo, wydobywając coraz głębiej, a potem przerabiając już na powierzchni. Czy wiecie, jak ten proces wygląda? Jeśli nie, to zapraszamy do kopalni. Tym razem do KWK Knurów-Szczygłowice, ruch (część) Knurów, niedaleko Gliwic.

  czytaj więcej

 • Szymaniak: Zatroskany rząd obawia się seniorów. Także tych, którzy siadają za kierownicą

  Szymaniak: Zatroskany rząd obawia się seniorów. Także tych, którzy siadają za kierownicą

  Tak z ręką na sercu: czy komuś z państwa (kto na co dzień nie zajmuje się kwestią bezpieczeństwa ruchu drogowego) naprawdę przeszkadza to, że wciąż nie udało się wcielić w życie przepisów dotyczących młodych kierowców? Czy podczas rodzinnej imprezy złorzeczą państwo na to tak gorliwie jak na podwyżki cen benzyny? Pewnie nie. Dlatego z jednej strony nieudolność kolejnych ekip we wdrażaniu CEPiK jest dla polityków powodem do wstydu, ale z drugiej – nie oszukujmy się – zawsze to lepiej, jeśli niepopularne przepisy wchodzą w życie, gdy rządzą przeciwnicy.

  czytaj więcej

 • Miłosz: Bazy USA w Polsce. Umiesz liczyć – licz na siebie

  Miłosz: Bazy USA w Polsce. Umiesz liczyć – licz na siebie

  Polska chce zapłacić USA 2 mld dolarów za stałe bazy wojskowe – taki tytuł nosiła jedna z ostatnich publikacji dotyczących Polski w prestiżowym portalu Politico. Wczoraj wpływowy emerytowany amerykański generał Ben Hodges, do niedawna dowódca US Army w Europie, zaapelował, by takich baz w Polsce nie umieszczać. Argumentował, że podstawą sukcesu Sojuszu Północnoatlantyckiego jest jednomyślność jego członków. A taka decyzja, o stałej obecności wojsk USA w Polsce, budzi sprzeciw m.in. w Niemczech. Hodges uważa także, że nie ma sensu karmić lęków Rosji, że NATO zbliża się do jej granic, i twierdzi, że obecność rotacyjna jest dobra ze względów militarnych, bo pozwala wojskom regularnie trenować przerzucanie dużych sił.

  czytaj więcej

 • "Corriere della Sera" przestrzega rząd Włoch przed sojuszem z Grupą Wyszehradzką

  "Corriere della Sera" przestrzega rząd Włoch przed sojuszem z Grupą Wyszehradzką

  Publicysta dziennika "Corriere della Sera" w opublikowanym w środę komentarzu przestrzegł nowy rząd Włoch przed sojuszem z Grupą Wyszehradzką (V4), a zwłaszcza z Węgrami rządzonymi przez Viktora Orbana. Taki sojusznik to błąd - ocenił Franco Venturini.

  czytaj więcej

 • Eureka DGP: Jak skopiować ludzkie serce?

  Eureka DGP: Jak skopiować ludzkie serce?

  Kluczową technologią potrzebną do skopiowania ludzkiego serca jest mechanizm pompowania krwi. A takie rozwiązanie zaprezentowali właśnie inżynierowie z Politechniki Śląskiej.

  czytaj więcej

 • zobacz więcej wyników

Galeria

Inne