Legionelloza, znana również jako choroba legionistów, to groźna choroba układu oddechowego wywoływana przez bakterię Legionella. Najczęściej jest to rodzaj bakterii Legionella pneumophila, choć istnieje wiele różnych gatunków Legionella. Bakterie te mogą rosnąć i namnażać się w wodzie, zwłaszcza w ciepłej i zastojowej wodzie, takiej jak te w systemach klimatyzacyjnych, basenach, wannach jacuzzi, fontannach i innych źródłach wodnych.

Legionelloza może prowadzić do dwóch głównych postaci:

  • Legionelloza bezobjawowa lub łagodna infekcja: W wielu przypadkach zakażenie Legionellą nie wywołuje objawów lub powoduje jedynie łagodne objawy grypopodobne, takie jak gorączka, bóle mięśni, kaszel i ból głowy. W takich przypadkach zakażenie jest zazwyczaj samolimitujące się i nie wymaga specjalnego leczenia.
  • Ciężka postać legionellozy: W niektórych przypadkach zakażenie Legionellą może prowadzić do poważnego stanu znanego jako legionelloza związana z zapaleniem płuc (Legionnaires' disease). Objawy mogą obejmować gorączkę, dreszcze, duszność, ból w klatce piersiowej, wymioty, biegunkę i inne objawy związane z zapaleniem płuc. Ta postać wymaga szybkiego leczenia antybiotykami.

Osoby najbardziej narażone na ciężki przebieg legionellozy to osoby starsze, palacze, osoby z osłabionym układem odpornościowym oraz osoby z istniejącymi problemami zdrowotnymi, takimi jak choroby układu oddechowego czy przewlekłe schorzenia.

Aby uniknąć zakażenia Legionellą, ważne jest przestrzeganie odpowiednich procedur higienicznych i utrzymanie właściwego stanu systemów wodnych, które mogą służyć jako źródło potencjalnego zakażenia.