Komisja Europejska zakupiła ponad 10 tysięcy cykli leczenia preparatem tecovirimat, który jest podawany chorym na małpią ospę. Cykle leczenia zostaną przekazane państwom członkowskim UE.

Tecovirimat jest produkowany przez firmę farmaceutyczną Meridian/SIGA.

Stella Kyriakides, komisarz UE ds. zdrowia i bezpieczeństwa żywności, powiedziała, że oprócz ponad 330 tys. szczepionek już zakupionych przez UE, zakup tecovirimatu pomoże państwom członkowskim zapewnić opiekę większej liczbie pacjentów w Europie.

"Spadek liczby przypadków małpiej ospy w UE jest zachęcający, ale nie oznacza to, że zagrożenie minęło ani że możemy obniżyć czujność. Gotowość to fundament naszej Europejskiej Unii Zdrowia” - wskazała komisarz.

Cykle leczenia tecovirimatem są dostępne dla wszystkich państw uczestniczących w Europejskim Mechanizmie Ochrony Ludności.

Od początku epidemii małpiej ospy KE uważnie śledzi rozwój choroby w Europie i wspiera wysiłki wszystkich państw członkowskich. Zakup i przekazanie ponad 330 tys. szczepionek wyprodukowanych przez firmę Bavarian Nordic to tylko jeden z przykładów wsparcia udzielanego państwom członkowskim UE.

Z Brukseli Łukasz Osiński (PAP)