Ze względu na przekroczenie terminów ważności, w Niemczech trzeba zniszczyć więcej szczepionek przeciwko koronawirusowi niż wcześniej się obawiano. Od początku grudnia 2021 r. do końca czerwca br. upłynął termin ważności około 3,9 mln dawek, pisze w niedzielę portal Redaktionsnetzwerk Deutschland (RND).

Poinformowało o tym Federalne Ministerstwo Zdrowia w odpowiedzi na interpelację posła partii CSU Stephana Pilsingera. Według informacji, dotyczy to tylko szczepionki amerykańskiej firmy farmaceutycznej Moderna. W kwietniu Ministerstwo Zdrowia zakładało, że do końca czerwca zostaną zniszczone trzy miliony dawek - informuje RND.

W sumie rząd federalny zamówił około 134,3 mln dawek szczepionek w okresie od początku grudnia 2021 r. do końca czerwca br. Fakt, że dawki szczepionki muszą być teraz zniszczone, a nie przekazywane do innych krajów wynika z tego, że "nawet biedniejsze kraje nie są już zainteresowane szczepionkami. Międzynarodowy sojusz szczepionkowy Gavi oświadczył, że obecnie nie przyjmuje już darowizn, ponieważ nie ma na nie zapotrzebowania" - informuje RND.

Z Berlina Berenika Lemańczyk (PAP)