W przyszłym tygodniu w punktach, gdzie wykonuje się wymazy do testów PCR, będzie można zrobić także test antygenowy – poinformował w piątek wiceminister zdrowia Waldemar Kraska.

Wiceminister był pytany w radiowej Jedynce, co – w kontekście rozszerzania miejsc wykonywania testów o apteki - powinien robić pacjent podejrzewający u siebie zakażenie koronawirusem.

"Nasza strategia na jesień i zimę, walka z koronawirusem w piątej fali przewiduje m.in. zwiększenie ilości testowania. To jest bardzo ważne przy tak dużej zakaźności tego wirusa" – zaznaczył Kraska.

Wskazał, że od czwartku uruchomiono punkty w aptekach, gdzie można wykonać test. "Na tę chwilę do tego programu przystąpiło 137 aptek. Widzimy, że z godziny na godzinę i z dnia na dzień, tych aptek będzie przybywało" – podał, przypominając, że test można wykonać w aptece bez skierowania.

"Oprócz tego, że włączyliśmy do testowania masowego apteki, w przyszłym tygodniu uruchomimy możliwość wykonania testów antygenowych w punktach wymazowych, gdzie w tej chwili pobierane wymazów do badań PCR" – zapowiedział.

Zaznaczył, że w punktach wymazowych testy antygenowe także będą wykonywane bez skierowania. Wymagane, jak wyjaśnił, będzie wypełnienie krótkiego formularza. (PAP)

Autor: Katarzyna Lechowicz-Dyl