Ważność Unijnych Certyfikatów COVID (UCC) zostanie skrócona do 270 dni – informuje resort zdrowia. Nowe wytyczne zostały przygotowane na podstawie stanowiska Rady Medycznej.

Przypomnijmy, że Komisja Europejska wydała taką rekomendację w listopadzie zeszłego roku. Wskazywała wówczas, że dziewięciomiesięczny okres uwzględnia wytyczne Europejskiego Centrum ds. Zapobiegania i Kontroli Chorób, zgodnie z którymi dawkę przypominającą należy podać po upływie sześciu miesięcy, i przewiduje dodatkowy okres trzech miesięcy, który ma umożliwić dostosowanie krajowych kampanii szczepień i zapewnić obywatelom możliwość jej otrzymania.
Komunikat o zmianie zasad od 1 lutego br. resort zdrowia wydał w tym tygodniu. Przypomniał, że UCC będą ważne przez 270 dni od daty przyjęcia dawki przypominającej (aktualnie to 360 dni). Jednocześnie ważność certyfikatów wystawionych przed tą datą zostanie skrócona do 270 dni, licząc od daty szczepienia dawką przypominającą.
Skrócona zostanie też ważność certyfikatów wydanych po szczepieniu w schemacie podstawowym.
Nieco inaczej będzie to wyglądać w przypadku dawki dodatkowej uzupełniającej, podawanej po 28 dniach osobom z upośledzeniem odporności, u których odpowiedź immunologiczna na szczepienie mogła być niewystarczająca. Od 31 grudnia 2021 r. rozpoczął się proces wydawania UCC na okres 360 dni od daty przyjęcia dawki dodatkowej uzupełniającej, natomiast od 1 lutego 2022 r. ważność certyfikatów również zostanie skrócona do 270 dni, licząc od daty szczepienia dawką dodatkową.
UCC można pobrać po zalogowaniu na Internetowe Konto Pacjenta (IKP) lub mieć w aplikacji mojeIKP. Osoby, które przyjęły dodatkową dawkę szczepionki, mogą również udać się do placówki podstawowej opieki zdrowotnej lub właściwego punktu szczepień w celu uzyskania wydruku certyfikatu.
Resort zdrowia przypomina również, że jeśli chodzi o uznawanie UCC, każdy kraj może wprowadzać własne regulacje. Dlatego, przed udaniem się w podróż, warto samemu sprawdzić, jakie zasady obowiązują w państwie docelowym i we własnym zakresie przygotować wymagane dokumenty. Tym bardziej że z uwagi na dynamiczną sytuację epidemiczną wymogi te mogą się zmieniać. Aktualne zasady podróżowania dla państw członkowskich UE znajdują się na stronie https://reopen.europa.eu/pl oraz https://www.gov.pl/web/dyplomacja/informacje-dla-podrozujacych. ©℗