Mamy potwierdzony drugi przypadek wariantu Omikron w Polsce. Zakażona to trzyletnia dziewczynka zamieszkała w Warszawie - przekazało w piątek Ministerstwo Zdrowia.

"Mamy potwierdzony drugi przypadek #koronawirus w mutacji Omikron w Polsce. Zakażona to 3-letnia dziewczynka zamieszkała w Warszawie. Pozytywny wynik testu PCR uzyskała 14.12. Próbka sekwencjonowana była w laboratorium w Katowicach" - przekazał w piątek resort zdrowia.

"GIS prowadzi obecnie wywiad epidemiczny. Wkrótce więcej szczegółów" - podało ministerstwo.

Jak poinformowała w piątek zastępczyni kierownika laboratorium Gyncentrum dr Emilia Morawiec, do oznaczenia wariantu zastosowano najnowszą kombinację starterów, co pozwoliło również ustalić, że omikron wykryty w organizmie dziecka jest wariantem z gałęzi brytyjskiej (BA.1).

"Od początku pandemii obserwujemy, że warianty występujące w Polsce napływają z gałęzi brytyjskiej. Wynika to m.in. z dużej mobilności pomiędzy krajami. Śledząc obecną sytuację, jaka ma miejsce w Wielkiej Brytanii, można z dużym prawdopodobieństwem przewidzieć dalszy rozwój sytuacji epidemicznej w Polsce" – wskazała dr Morawiec.

Dodała, że próbka została pobrana 14 grudnia. "Dzięki zastosowaniu najnowszych metod sekwencjonowania wynik byliśmy w stanie uzyskać bardzo szybko, bo w ciągu dwóch dni. Szybka weryfikacja wariantów jest niezwykle ważna ze względu na możliwość natychmiastowego przeprowadzenia dochodzenia epidemicznego i ograniczenia dalszej transmisji" – dodała.

W czwartek katowicki sanepid potwierdził pierwszy przypadek wariantu Omikron koronawirusa w Polsce. Mutacja została stwierdzona w próbce pobranej od 30-letniej obywatelki Lesotho, która w ub. tygodniu uczestniczyła w szczycie cyfrowym ONZ w Katowicach. Obecnie przebywa w izolatorium w Myszkowie, czuje się dobrze – poinformował w czwartek wojewoda śląski Jarosław Wieczorek.