Eksperci Światowej Organizacji Zdrowia wskazali, że Europa stała się obecnie epicentrum pandemii koronawirusa. Kończąc w środę nadzwyczajną sesję zwołaną z powodu pojawienia się nowego wariantu Omikron, wskazano, że jest już on obecny w 24 państwach - poinformowała Agencja Reutera.

Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) podała, że dotychczas zidentyfikowano ponad czterdzieści mutacji w obrębie wariantu Omikron. W krajach europejskich jednak to wariant Delta wciąż odpowiada za zdecydowaną większość zakażeń.

Eksperci zwrócili uwagę na spowodowaną brakiem informacji na temat Omikronu panikę, jaka pojawiła się w wielu krajach. Zaznaczyli przy tym, że część z mutacji nowego wariantu wskazuje na możliwość łatwiejszej i szybszej transmisji wirusa.

We wnioskach sesji wykluczono konieczność rozwoju nowej szczepionki na wariant Omikron. Zdaniem ekspertów producenci powinni jedynie dokonać niewielkich zmian w już obecnych na rynku preparatach.

WHO podtrzymało opinię o braku potrzeby zamykania granic, prosząc jednocześnie o uściślenie kontroli w celu wczesnego wykrywania zakażeń.

Kończąc sesję, wyrażono także zrozumienie dla niechęci wobec środków bezpieczeństwa stosowanych w związku z wybuchem pandemii, zwrócono jednak uwagę na gwałtowny rozwój mutacji w przypadku ich rozluźniania.